Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan ile Biden Arasında Savaş Konulu Görüşme Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın kritik görüşmesi gerçekleşti. Saat 18.20'de başlayan görüşme, 19.05'e kadar sürdü.
Erdoğan ile Biden Arasında Savaş Konulu Görüşme Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya savaş ana gündem maddesi üzerine gelişmeleri izlerken, hükümetler Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin bir an önce sona ermesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 4 saate yakın görüşme yaptı.

Ardından ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda konuştu. Herkesin merakla beklediği telefon görüşmesi 45 dakika sürdü. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.

Erdoğan: Haksız Yaptırımları Kaldırın

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Biden’a krizin daha da derinleşme ihtimaline karşı Türkiye’nin çözüm arayışında kolaylaştırıcı konumunda bulunmasının önemli olduğunu söyledi. Antalya’da yapılan Türkiye-Rusya-Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın düzenlenmesinin bile bizatihi diplomasi zaferi olduğunu aktardı.

Türkiye’ye yönelik özellikle savunma sanayii alanında yapılan tüm haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının çoktan geldiğini bildirdi.

Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesi bekleniyor.

ABD, Rusya’ya Ukrayna’ya yaptığı haksız ve uluslararası hukuka aykırı saldırısı nedeniyle birçok yaptırım uyguladı. Bunlardan en dikkat çekeni Rusya’dan ham petrol ve doğal gaz ithalatını yasaklaması oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna halkına gösterdikleri mücadele için destek olacaklarını belirtirken, Rusya’ya ve Putin’e baskıları sürdüreceklerini aktardı.

Türkiye ise tarafsızlığını ortaya koyarak, arabulucu ülke olmak istedi. Bu doğrultuda bugün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı toplantıdan ateşkes adına bir karar çıkmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu