Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan ABD Ziyareti Öncesinde Görüşmeye Dair Pozitif Mesajlar Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı konuşmada, sorunların çözümüne yönelik iyimser açıklamada bulundu.
Erdoğan ABD Ziyareti Öncesinde Görüşmeye Dair Pozitif Mesajlar Verdi
Yorum

Finans piyasaları günlerdir 13 Kasım’da yapılacak Türkiye-ABD temasına odaklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da bir araya gelecek.

Ekonomistler iki lider arasında ele alınacak konuların ve görüşmeden çıkacak kararların piyasalar için çok önemli olduğunu belirtiyor. Olumlu gelişmeler olması halinde hem siyasi tarafta hem de Türk lirası kısmında önümüzdeki dönemde pozitif bir tablonun izleneceği yorumlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinden önce yaptığı açıklamalar da bu beklentileri destekler nitelikte. Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında sorunların çözümü aşamasında Trump ile ortak fikirlere sahip olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington ziyareti öncesi yaptığı konuşmada piyasaları rahatlatacak olumlu mesajlar verdi.

Erdoğan-TrumpErdoğan her ne kadar son dönemde ABD ile birtakım gerilim yaşansa da Başkan Trump ile sorunların çözümü için hemfikir olduklarını söyledi. Ele alınacak konuların ilk sıralarında FETÖ meselesinin yer aldığını, Pensilvanya’da bulunan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için girişimlerinin devam edeceğini açıkladı.

15 Temmuz darbe teşebbüsünde bulunan tüm isimlerin de yargılanana kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi. Terörle mücadelenin öncelikli konuları olduğunu dile getiren Erdoğan, hem ABD’nin hem de Türkiye’nin güvenliğini sağlayacak yeni bir dönemi başlatmak istediklerine dikkat çekti.

ABD ve Rusya’nın teröristleri temizleyemediğini söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı, bu konuların liderler ile ayrıca değerlendirileceğini aktardı.

Suriye’deki güvenli bölge konusunda Rusya ve Amerika’nın iyimser yaklaşımlarından bahsetti.

Suriye Güvenli BölgeHer iki ülkenin bölgede yürüttükleri çalışmaları bundan sonra da devam ettirmek istediklerini belirtti. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı tutumuna da değinen Erdoğan, “AB; Türkiye sizin bugüne kadar tanıdığınız ülkelerden değil. Şu anda müzakere masasında olan bir ülke. Bu masada olmak da bizi bağlamaz.” şeklinde konuştu.

Avrupa Parlemantosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin zedelendiğini, güven ortamının yeniden inşa edilmesi gerektiğini aktarmıştı.

Kıbrıs sularında yapılan sondaj çalışmaları hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği’ne Türkiye’ye gözdağı vermemeleri konusunda ikazda bulundu. Türkiye’nin yapılan hiçbir tehdide kulak asmayacağını ve yoluna devam edeceğini sözlerine ekledi

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu