Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın Detaylarını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nın tüm detaylarını açıkladı. İşte iş dünyasının desteklediği paketin detaylar;
Berat Albayrak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nın Detaylarını Açıkladı

Bakan Berat Albayrak, Eylül ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin çok üzerinde gelmesinden sonra mücadele programını açıklayacaklarını dile getirmişti. Yeni Ekonomi Programı’nın son maddesinde açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı, iş dünyasından büyük destek aldı ve şirketlerden de bu kapsamda hamleler geleceği söylendi.

Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın yaptı ve destek mesajlarını yineledi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın

Aydın, ekonominin finansmanı için kaynak sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi. “Nominal faiz hadlerinin daha düşük seviyelerde oluşmasına katkı vereceğiz, ifadelerini kullandı.” Aydın’dan sonra MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan mikrofon başına geçti. Kaan, en başından beri programa destek vereceklerini söylerken, “büyük hedefler büyük fedakarlıklar ister,” dedi. Ardından ekonomide millileşme vurgusunu tekrarladı. Yeni Ekonomi Modeli ile Yeni Ekonomi Programı kapsamlarından da son derece memnun olduklarını ifade etti.

MÜSİAD Başkanı Kaan, “enflasyon sarmalı hedeflerimizin önünde pranga gibi duruyor,” dedi ve üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan

Kaan’ın ardından ise TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuşma yaptı ve programın mevcut sorunlardan çıkış için çok önemli olduğunu ifade etti. Türkiye için enflasyonun kalıcı olmaktan çıkması gerektiğini söylerken, YEP kapsamında bu adımların atılacağına inandığını söyledi. Enflasyon ile mücadele iki önemli adımın ise sıkı para ve maliye politikası olduğunu dile getirdi.

Bilecik, ekonomide her şeyin temelinin sürdürülebilir güven ortamı ve istikrar olduğunu ifade ederken, “etkili bir dış politika ekonomiyi güçlendirecektir,” dedi. Türk iş dünyası olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de konuşma yapan isimlerden olurken, çalışmaları ile ekonomiyi destekleyeceklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Pakdemirli, “Tohumdan sofraya zincirdeki sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz,” dedi. Ucuz et projesinin devam edeceğini söyleyen Pakdemirli, indirimlerin her alanda devam edeceğini ifade etti. Bugünden geçerli olmak üzere gübrede 35 üründe yüzde 10 indirim olacağını söyleyen Pakdemirli, yem ve sulama ürünlerinde de büyük indirimler yapılacağını dile getirdi.

Et ve Süt Kurumu’nun da 10 kalemde yüzde 10 indirim yaptığını ifade etti. Aynı şekilde Atatürk Orman Çiftliği ürünlerinde de indirim yapıldığına dikkat çekti. Zincir marketlerde ise 50 ürüne 2 ay yüzde 10 indirim getirileceğinin haberini verdi. Tarımla ilgili önemli yatırımcılarla görüştüklerini belirten Pakdemirli, yurt dışında ülkemize yönelik güvenin olduğunu da vurguladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşma yapan bir diğer isim oldu ve bakanlık olarak tüm paydaşlarla desteklerini vereceklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Enflasyonla mücadelede bakanlık olarak yapacaklarını anlatan Varank, Finansman Destek Programı’nı başlattıklarını söyledi. 3 milyar liralık bir finansmana erişim sağlayacaklarını ifade etti. İşletmelerin TL cinsinden kredilerine yüzde 14’e kadar destek veriyoruz dedi. “KOSGEB’i enflasyonla mücadelede önemli bir kurum olarak görüyoruz,” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda KOSGEB borçlarının erteleme süresini 3 ay daha uzattıklarını söyledi.

Makine ve teçhizat yatırımına yüzde 25’e kadar ilave destek vereceklerini açıkladı. Yerleştirme Programı kapsamında 1,5 miyar liralık yatırıma destek verileceğini de söyledi. Varank yüksek katma değerli üretimi destekleyeceklerini de ifade etti. İthalata bağımlılığı azaltıp TSE ve TPE hizmetleri için yüzde 25’lik indirimin 2019 sonuna kadar süreceğini açıkladı. Bakanlık uhdesindeki belgelendirme ve tescil işlemlerinde indirime devam ettiklerini de belirtti.

Konuşma yapan bir diğer isim ise Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk oldu.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Selçuk, enflasyonu sürekli dikkate alarak adım atmaya çalıştıklarını dile getirerek konuşmasına başladı. Çalışanları ezdirmemenin en büyük görevleri olduğunu dile getirdi. Emek verenleri enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini söyleyen Sekçuk, “sosyal güvenlik sisteminin mali yapısı daha sürdürülebilir hale gelmektedir,” ifadelerini de kullandı. 16 yılda 241 milyar lira sosyal yardım yapıldığını da belirtti. 2019 yılında da bakanlığın istihdamı destekleyen programlar açıklayacaklarını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bakanlara söz verdikten sonra programı açıklamak için mikrofon başına geçti.

Berat Albayrak Enflasyonla Mücadele Konuşması

Türkiye’nin Ağustos’tan beri spekülatif ataklar yaşadığı ve alınan tedbirlerle birlikte püskürtüldüğünü dile getirdi. Yürütülen etkin para politikaları ve YEP ile birlikte spekülatif atakların etkisinin azaldığını söyledi. Yatırımcı güveninin daha da üst seviyeye çıkarılacağını ve dengelenme sürecinin başladığını ifade etti. Kurdaki volatilite sonrasında fiyatlarda normalleşme sürecisine girildiğine dikkat çekti.

“Fiyatlarda oluşan bu tablo hiç kimsenin çıkarına değil,” diyen Albayrak, bu ortamda kar artırma amaçlı her girişim kısa soluklu olacağını belirtti. Her konuşmada enflasyonla mücadele vurgusunu yaptığını söyleyen Albayrak, “tek başına devletin yürüteceği bir mücadele değildir,” dedi. Program ile “tüm Türkiye kazanacak” diyen Bakan, herkese olumlu sonuçların yansıyacağını belirtti.

“Tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim istedik ve mutabakata vardık,” diyen Albayrak, kampanya sürecine ilgi gösterildiğini söyledi.

Tüm Firmalardan Yüzde 10 İndirim

“Tüm firmalarımız belirlenen logo ile indirim kampanyasına katılım sözü verdi,” diyen Albayrak, yapılacak indirimlerin yıl sonu indirimlerinden ayrı olduğunu belirtti. İndirimlerin ise enflasyon sepetindeki tüm ürünleri kapsadığını söyledi. Enflasyonlamucadele.org internet sitesinin kurulduğunu ve buradan destek veren firmaların takip edileceğini ifade etti.

BDDK’nın bu süreçte önemli adımlar attığını dile getiren Albayrak, piyasaları rahatlatmaya devam edecek adımların süreceğini söyledi.

BDDK Teşekkür Etti

“Enflasyonla mücadeleyi mali politikalarla destekliyoruz,” diyen Albayrak, elektrik ve doğal gaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacak dedi. 2019 başından itibaren KDV iade başvuruları başvuru tarihinden itibaren 10 iş gününde yüzde 50’sinin ödeneceğini söyledi. Bunun likidite anlamında önemli olduğunu belirtti. TBB’nin dün açıkladığı bankalara yeniden yapılandırma tavsiye kararı için teşekkürlerini yineledi.

1 Ağustos itibariyle bankaların yüksek faizle kullandırdığı kredilerde yüzde 10 indirim yaparak destek vereceklerini beyan ettiğini açıkladı.

Enflasyonla Mücadele Kampanyaları

Kira artışlarının ÜFE yerine TÜFE üzerinden belirlenmeye başlayacağını belirten Albayrak, ürün gözetim mekanizması süreci için çalışma başlattıklarını ifade etti. Stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceklerini, kampanyanın etiketini taşıyan firmaların tercih edilmesini istedi. Vatandaşın tüm hassasiyeti ile mücadeleye destek çıkmasını istediklerini söyledi. “Türkiye olarak bu suni süreci geride bırakacağız,” diyen Albayrak, tüm iş adamlarına ve bakanlara teşekkürlerini iletti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum