Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya’da Düzenleyici Kriptoya Karşı CBDC’leri Savunuyor

Ülkenin merkez bankası, CBDC’leri kriptodan daha güvenilir buluyor.
Endonezya’da Düzenleyici Kriptoya Karşı CBDC’leri Savunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar ve merkez bankası dijital para birimleri son dönemde ülkeler tarafından yakından takip ediliyor. Endonezya, ülkedeki kripto para birimi kullanımına karşı koymanın bir yolu olarak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeyi düşünüyor.

Üst düzey bir yetkili, Endonezya merkez bankasının böyle bir ihaleyi yapıp yapmamayı değerlendirirken kripto para birimleriyle savaşmak için dijital bir rupi fikrini değerlendirdiğini söyledi.

Merkez bankası başkan yardımcısı Juda Agung, kripto varlıkların emtia vadeli işlemleriyle birlikte alınıp satıldığını ve finansal sistem üzerinde önemli bir etkisi olmasına rağmen ticaret bakanlığı tarafından düzenlendiğini söyledi.

CBDC’lerin kripto ile savaşmanın araçlarından biri olacağını belirten Agung, insanların dijital rupiyi daha güvenli bulacağını ifade etti. Ulusal Ulema Konseyi, kripto para birimini belirsizlik, bahis ve zarar unsurları içerdiğinden haram veya yasak olarak kabul etmişti.

Hükümet, bu yıl en kısa sürede özel bir kripto borsası kurma planlarını sürdürüyor. Ticaret bakanlığına göre, Temmuz ayı itibarıyla kripto varlıklarına 7,4 milyon Endonezyalı, geçen yıla göre iki katına çıkarak yatırım yaparken, yapılan işlemlerin toplanm değeri 33 milyar dolara yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%