Yatırım yapmaya başla!

En Düşük İşsizlik Maaşı 1.015 Lira Olarak Belirlendi

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından en düşük ve en yüksek işsizlik maaşlarının yanında, asgari geçim indirimleri de açıklandı. Buna göre en düşük işsizlik maaşı bin on beş lira oldu.
En Düşük İşsizlik Maaşı 1.015 Lira Olarak Belirlendi

2019 yılında verilecek olan asgari ücretin 2020 TL olarak belirlenmesinin ardından işsizlik maaşları da açıklandı. Buna göre en düşük işsizlik maaşı 805 liradan 1.015 liraya, en yüksek işsizlik maaşı ise 1.611 liradan 2.030 liraya çıkarıldı. İşsizlik maaşının alınabilmesi için son üç yılda en az 600 gün sigortalı olmak ve 120 gün sürekli çalışma şartı bulunuyor.

Eylül ayında yapılan açıklamada işsizlik maaşına ilişkin bir düzenleme getirileceği ve 120 gün kuralının esnetilebileceği belirtilmişti. Anlaşmalı olarak işten ayrılan kişilerin maaştan yararlanabilmesi için sözleşmenin işveren tarafından sonlandırılması gerekiyor.

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için iş akdini feshinden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmak gerekiyor.

Söz konusu maaşın kaç ay ödeneceğine dair süre, prim ödenen gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. Son üç yılda 600 gün çalışanlara 6 ay, 900 gün çalışanlara 8 ay, 1080 gün çalışanlara ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödeniyor. İş akdinin feshinden itibaren 30 gün içerisinde başvuruda bulunmak gerekiyor fakat gecikilen süre kadar eksik maaş ödeniyor.

Bu imkandan yararlanabilmek için iş akdinin işveren tarafından sonlandırılması şartı bulunuyor. Bir başka alternatif ise işçinin haklı nedenle iş akdini feshetmesi ve karşılıklı olarak anlaşma yapılması neticesinde yine işveren tarafından sonlandırılması gerekiyor.

2019 yılında bekarlar için asgari geçim indirimi (AGİ) 191,85 TL olarak belirlendi.

Asgari geçim indirimi, asgari ücret esas alınarak hesaplanıyor. Buna göre bekarlar için belirlenen AGİ 191,85 TL olurken, evli, eşin çalışma durumu ve çocuk sahibi olma durumuna bağlı olarak bu tutar değişkenlik gösteriyor. Buna göre 2019 yılında işçilerin maaşlarına yansıyacak AGİ rakamları evli ve eşi çalışanlarda;

  • Evli ve eşi çalışmayan: 230.22 TL
  • Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu: 259.00 TL
  • Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu: 287.78 TL
  • Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu: 326.15 TL şeklinde olacak.

Evli ve eşi çalışan ancak çocuk sahibi olmayan kişiler için bekarlarla aynı AGİ uygulanırken, çocuk sahibi olma durumuna göre;

  • Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu: 220.63TL
  • Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu: 249.41 TL
  • Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu: 287.98 TL
  • Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu: 306.96 TL
  • Evli ve eşi çalışan 5 çocuklu: 326.15 TL olarak belirlendi.
MÜSİAD Başkanı asgari ücretin işverene 620 lira ek maliyet getireceğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2020 TL olarak belirlenen asgari ücretin tatmin edici olduğunu, enflasyon oranının üzerinde bir artış yapıldığını ve çalışanların alım gücü göz önünde bulundurularak makul bir rakamda karar kılındığını belirtti.

Asgari ücretteki %26’lık artış oranının işverene geçen yıla göre 620 lira ek maliyet getireceğini söyleyen Kaan, yeni uygulamanın herhangi bir istihdam kaybı veya kayıt dışı ekonomide artışa neden olmaması adına, hükümetin geçmiş yıllarda işverene sunmuş olduğu desteklerin bu yıl da devam etmesini beklediklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum