Yatırım yapmaya başla!

Emniyet Müdürlüğü 32 Bin Sürücüyü Yakın Takibe Aldı!

Sigorta şirketlerinin kapsamlı araştırmaları sonucunda, yıl içerisinde 3'den fazla kazaya karışan binlerce sürücü Emniyet Müdürlüğüne bildirildi. Sigorta şirketleri bu olayın tavan fiyat uygulamasından kaynaklandığını söylüyor. İşte detaylar...
Emniyet Müdürlüğü 32 Bin Sürücüyü Yakın Takibe Aldı!

Son gelen habere göre Hazine Müsteşarlığı ve Emniyet müdürlüğü sigorta şirketlerinden gelen talep doğrultusunda 32 bin sürücüye takip başlattı. Nedeni ise; bu sürücülerin karıştığı trafik kazaları sayısında bir anormallik olduğu tespit edilmiş. Araştırmaların boyutları artırıldığında sigorta şirketlerini bile şoke eden bir durumla karşılaşılmış.

Bir kamyonun 4 sene içerisinde 29 kez kaza yaptığı kayıtlarda görülmüş. Normal şartlarda zaten kaskolu araçların özellikle sene içerisinde, 3 adet kazaya karıştığı durumlarda sigorta primlerinin artıldığını biliyoruz. Bu durumda sistemlere “riskli sürücü” olarak kaydediliyor.

Diğer taraftan senede 3 adet kazaya karışan kişiler de tespit edilmiş ve toplamda 3 sene içerisinde 300 bin kaza kayıtlara geçilmiş. Yani ortalama olarak 80 bin sürücüden her biri 3 adet kazaya karışmış oluyor.

Asıl şaşırtıcı olan ise trafikte bulunan 30 milyon sürücüden tespit edilen 80 bin kişi kazaların %12’sini kapsıyor. 80 bin kişi içerisinde ayıklanan 32 bininin toplamda 110 bin kaza tutanağı tespit edilmiş.

Soruşturma kapsamında özellikle ticari araçlar mercek altına alınmış. Çünkü en fazla kaza kamyon, kamyonet ve ticari taksiler de tespit edilmiş. Sadece 700’den fazla kamyonun yıl içerisinde 6 adet ve üzeri kazasının olduğu görülmüş.

Sigorta şirketleri bu insanları trafik canavarı olarak nitelendiriyor. Yakın zamanda gerçekleşen tavan fiyat uygulaması ile senede çoklu kazaya karışanların primlerinde % 40 ile 50 arasında düşüş olduğunu bildirmişlerdi. Onun için eskiden fazla prim ödememek için dikkatli olanlar şimdi, fiyat sabitliğine güveniyorlar gibi açıklamalarda bulundular.

Primlerin kamyonlar için en fazla 6 bin TL, komyonetler için 2 bin 800 TL ve otobüsler için 13 bin TL olmasıyla kazaya olan yatkınlığın arttığı gözlemlenmiş. Sigorta şirketlerinin bu konuyu Emniyet Müdürlüğüne aksettirmesinin diğer bir nedeni de, yapılmış gibi gösterilen kazalar olabilir.

Şirketlerin savunduğu; fiyatların aşağıya çekilmesiyle insanların fazla prim ödeme korkusunun bitmiş olduğunu söylediler. Bakalım özellikle markaj altına alınan 32 bin sürücüden nasıl bir sonuç çıkartılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum