Yatırım yapmaya başla!

Emniyet Genel Müdürlüğü Otoyollardaki Ortalama Hız Konusuna Açıklık Getirdi!

Emniyet Genel Müdürlüğü otoyollardaki hız limiti ve gidiş süreleri ile ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar...
Emniyet Genel Müdürlüğü Otoyollardaki Ortalama Hız Konusuna Açıklık Getirdi!

Son aylarda insanların cebini oldukça yakan hız tespit uygulamalarında Emniyet Müdürlüğü ek açıklamalarda bulundu. 1 Temmuz’da başlayan uygulama ile birlikte otobanlarda gişeler giriş/çıkış esas alınarak araçların gittiği yol süreleri ölçülmeye başlanmıştı. Büyük güvenlik önlemi olarak görülen elektronik denetleme sisteminde tabi ki mağdur olanlarda oldu.

Konuya tam açıklık getiren Emniyet Müdürlüğü araçların cinslerine göre hız limitlerinin olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada “Ortalama hız cezası uygulanabilmesi, ancak ortalama hızlarının, giriş ve çıkış noktaları arasında kullandıkları taşıt cinsi için yönetmelikte tanımlanan hız limitlerini aşmaları halinde mümkündür” denildi.

Tartışma konularından birisi de ortalama tespit sistemi bulanan otoyollarda, gişeler arası seyahat süresinin idarece belirlendiği iddia ediliyordu.

Bu konu üzerine de açıklama yapan Emniyet Müdürlüğü, otoyollarda tespitin araç cinsi üzerinden yapıldığını söyledi.

Karayolları ile yapılan ortak anlaşma gereğince ve 100. maddede geçen araç cinsleri hız sınırları, otomobiller için 120 km/h %10 tolerans şeklinde olduğunu bildirdiler.

Bu uygulamanın İzmir-Çeşme otoyolunda olup İstanbul-Yalova-Bursa otoyolunun hariç olduğunu da bildirdiler.

Özetleyecek olursak; Emniyet Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşmaya bakılırsa otoyollardaki gidiş sürelerinin araç cinsine bakılarak yapıldığını anlıyoruz. Son zamanlarda insanlara isyan seviyesine getiren şehir içi EDS skandalları ile birlikte, otoyollarda yapılan uygulamanın “tam olarak açıklanmamasından” dolayı bir çok insan madur oluyor.

 

Yani hız ve gittiğiniz yol süreleri sürdüğünüz araca göre değerlendirilecek. Mesela 200 km’lik bir yolun normal gidiş süresi otomobillerde 2 saat civarlarındaysa, kamyonet ve cinsi araçlarda 2.5 saat civarları oluyor. Birde hız yaptıktan sonra dinlenme tesislerine girerek süre dolduranlar için de farklı bir uygulama geleceği söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum