Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrikli Araçların Batarya Malzemeleri için Arz Krizi Uyarısı!

Elektrikli araç üretimi dünya çapında giderek daha çok hız kazanırken, batarya malzemeleri için arz darlığı ihtimali ortaya çıkıyor. İşte detaylar;
Elektrikli Araçların Batarya Malzemeleri için Arz Krizi Uyarısı!
Yorum

Enerji danışmanlığı ve araştırma firması Wood Mackenzie‘den yayınlanan yeni bir rapora göre otomobil üreticileri elektrikli otomobil üretimini hızlandırırken araçların akülerini yapmak için kullanılan metaller önümüzdeki birkaç yıl içinde arz sıkıntısıyla karşılaşabilir.

Raporda en çok lityum, kobalt ve nikel malzemelerinin etkilenmesinin beklendiği belirtilirken analistler, önümüzdeki 30 yıl içinde elektrikli araç kullanımında bir patlama öngördüklerini söyledi. Ancak sınırlı yeni metal üretimine de dikkat çekildi.

Wood Mackenzie araştırma direktörü Gavin Montgomery, şimdilik materyallerin söz konusu üç metalin talebini karşılamak için yeterli olduğunu dile getirdi.

Elektrikli Araç Üretimi Hız Kazanırken, Batarya Malzemeleri için Bir Arz Krizi YaklaşıyorAncak bu metallerin kısa vadeli piyasa fiyatlarının düştüğünü ve bunun üreticileri gelecekteki talebi karşılamak için arzı artırmaktan caydıracağını da bildirdi. Montgomery, aslında gelecek birkaç yıl içinde metaller için talebin çok hızlı büyümesinin beklendiğini ve tedarikçilerin buna yetişemeyeceğini söyledi. Kaldı ki kendisi gelecekteki bir tedarik krizini öngören tek kişi de değildi.

Önde gelen metal şirketi CleanTeQ’nin CEO’su Sam Riggall da Temmuz ayı başlarında verdiği bir röportajda, Kuzey Amerika ve Avrupa’da ele alınması gereken bir hammadde sorunu olduğunu aktarmıştı.

Elektrikli Araç Bataryaları Adına Bir Arz Krizi YaklaşıyorAyrıca dünyada sınırlı miktarda lityum, kobalt ve nikelin bulunduğu, dolayısıyla bunun, otomobil üreticilerinin gelecekteki talebini karşılamak için yeterli olmayabileceği de dile getirilmişti. Montgomery de; “Elektrikli araçların 2020’lerin ortalarında ihtiyaç duyacağı nikel miktarını almak zor olacak, yatırımın şimdi yapılması gerekiyor” dedi. Tabii otomobil alıcılarının değişen zevkleri, üreticilerin neden bu metallerden daha fazla talep ettiğini kısmen açıklıyor ki müşteriler, son yıllarda geleneksel benzinle çalışanlar yerine elektrikli araçlara yöneliyorlar.

EV-volumes.com’a göre de 2018 yılında küresel elektrikli araç satışları 2017’ye kıyasla yüzde 64 oranında arttı.

Küresel Elektrikli Araç Satış 2018 Yüzde 64 Arttı Wood Mackenzie, bu duruma atıfta bulunarak elektrikli araç satışlarının artmaya devam etmesini beklediğini bildirdi. Montgomery ise 2025’e kadar elektrikli araçların tüm binek araç satışlarının yüzde 7’sini oluşturacağını savundu. 2040 yılında ise rakamın yüzde 38’lere ulaşacağını öne sürdü.

Bloomberg’in 2019 için yaptığı bir tahminde şu anda elektrikli araçların dünyadaki araç filosunun sadece yüzde 0.5’ini oluşturduğunu iddia edilmişti. Ancak Montgomery’nin de tahmin ettiği gibi çoğu otomotiv üreticisi 2050 yılına kadar tamamen elektrikli üretmeyi planlıyordu. Tüm bunların yanı sıra nikel, lityum ve kobalt benzerleri için arz sıkıntısı tahminlerine rağmen elektrikli taşıt aküleri için gerekli diğer iki metal olan grafit ve manganez için küresel arzın yeterli olacağı öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu