Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler TCMB’nin Faiz İndirim Kararını Yorumladılar

Ekonomistler TCMB’nin Faiz İndirim Kararını Yorumladılar

Yurt içi piyasaların bu işlem haftasındaki en önemli gündem maddesi olan TCMB toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Murat Çetinkaya yönetiminde ilk kez toplanan Merkez Bankası üst bantta 50 baz puanlık indirim gerçekleştirdi. TCMB geç likidite penceresi borç verme faiz oranı ise yüzde 12’den yüzde 11,50’ye çekildi. TCMB toplantısında alınan kararların detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Toplantıda alınan faiz indirim kararının ardından piyasalarda hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Ancak ekonomistlerin ve piyasaların Çetinkaya’dan beklentisi faiz indirimi yönündeydi. Toplantının ardından bugün yabancı ekonomistler faiz indirim kararını değerlendirdi. Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys ve Commerzbank Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Tatha Ghose, kişisel görüşlerini bugün kamuoyuna açıkladılar. Ekonomistlerin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Faizlerde indirime gidilmesi, parasal politikada sadeleşme konusunda küçük bir adım…”

Matys, TCMB toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede yeni başkan Murat Çetinkaya’nın temkinli adım attığını söyledi. Önümüzdeki dönem toplantılarıyla ilgili olarak Matys, Çetinkaya ve yönetiminin faiz oranlarında aşırı indirimlere gitmesini beklemediklerini dile getirdi. Türk lirasının dolar karşısında istikrarlı duruşunu sürdürdüğü sürece Merkez Bankası’nın faiz koridorunu kademeli olarak daraltacağını belirten Matys, faizlerde indirime gidilmesinin parasal politikada sadeleşme konusunda küçük bir adım olduğunu ifade etti.

“Faiz koridoru daraltılmaya devam edilecek!”

Ghose ise TCMB’nin faiz indirimine gitme kararının ardından yaptığı değerlendirmede, Çetinkaya yönetiminin oldukça önemli bir adım attığını söyledi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantılarında atılacak faiz adımlarının da Türk lirasında belirleyici bir rol oynayabileceğini belirten Ghose, faizlerin artırılması durumda TL’nin dolar karşısında düşük bir performans sergileyeceğini söyledi. Böyle bir durumun yaşanması durumunda ise Ghose, Dolar/TL’nin yılsonuna kadar yeniden 3 seviyesine kadar tırmanacağını dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Ghose, TCMB’nin önümüzdeki dönemde politika faizini değiştirmeyerek; faiz koridorunu daraltmaya devam edeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum