Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta 79,4’e Yükseldi

2019 yılının Şubat ayına ilişkin ekonomik güven endeksleri TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre ekonomiye güven yılın ikinci ayında % 1,2 oranında artış gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta 79,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019, Şubat ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Bir önceki ay 78,5 seviyesinde gelen endeks, Şubat’ta %1,2 oranında artış göstererek 79,4 oldu.

Endeksteki bu artış reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlarının etkisiyle gerçekleşti. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksini oluşturan detaylı rakamlar şu şekilde;

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Şubat ayı ekonomik güven endeksi 79,4’e yükseldi.

Bu dönemde reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 96,9, hizmet sektörü güven endeksi ise 79,5 değerine çıktı. Yılın ikinci ayında tüketici güven endeksi 57,8 değerine, perakende ticaret güven endeksi 90,8, inşaat sektörü güven endeksi ise 51,8’e geriledi.

Tüketici güven endeksi Şubat ayında %0,7 oranında gerilemeyle 57,8 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan rapora göre tüketicinin güveni yılın ikinci ayında da düşüş gösterdi. Söz konusu dönemde hanenin maddi durum beklenti endeksinde ve işsiz sayısı beklenti endeksinde gerileme olurken, tasarruf etme ihtimali endeksi yükseldi. Ocak ayında 95,4 olan reel kesim güven endeksi %1,6 oranında artışla 96,9 değerine yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış seriye göre hizmet sektörü güven endeksinde de artış gözlendi

Bu alanda Ocak ayı verileri 78,3 iken, Şubat’ta %1,5’lik bir iyileşme göstererek 79,5 oldu. Perakende ticaret sektörü endeksi %1,9 oranında gerileme ile 92,5’ten 90,8’e indi. İnşaat sektörü güven endeksi ise %8,7 oranında azalara 56,7’den 51,8’e geriledi. Söz konusu artış sektördeki işlerin azalması, maliyetlerin artmasından dolayı bazı şirketlerin iflas etmesi, konut fiyatlarının artış göstermesi gibi faktörlerden kaynaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu