Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Aralık Ayında Yüzde 2 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ekonomik güven endekslerinin Aralık ayı verileri yayımlandı. Buna göre; ekonomiye güven aralık ayında yüzde 2 arttı.
Ekonomiye Güven Aralık Ayında Yüzde 2 Artış Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ekonomik güven endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2 artış kaydetti ve 75,2 oldu. Ekonomik güven endeksi Kasım ayında ise 73,7 oranında açıklanmıştı. Kasım ayında yüzde 9,1 oranında artış gösteren ekonomik güven endeksinin hız kaybettiği gözlendi.

Ekonomik güven endeksindeki artış imalat sanayi, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı.

Ekonomik Güven Endeksinde Yükselişi DestekleyenlerAralık ayında imalat sanayi güven endeksi 97,7 değerine yükselirken, hizmet sektörü güven endeksi 81,5 değerine ulaştı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 96,4 değerine ulaştı. İnşaat sektörü ve tüketici güven endeksleri ise Aralık ayında gerileyenler listesinde yer aldı. İnşaat sektörü güven endeksi, Aralık ayında 55,4 değerine indi.

İmalat sanayi güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında artış kaydederken, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,2 oranında arttı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Kasım ayına göre yüzde 6,3 oranında artış gösterdi. İnşaat sektörü güven endeksi ise Kasım ayına göre yüzde 2,1 oranında gerileme kaydetti.

Tüketici güven endeksi ise Aralık ayında bir önceki aya oranla yüzde 2,3 oranında gerileyerek 58,2 değerine gerilemişti.

Tüketici Güveni Aralık Ayında da DüştüTüketici güven endeksi, Kasım ayında da gerileme kaybetmiş ve 59,6 değerine inmişti. Aralık ayında düşüşün devam ettiği ve yüzde 2,3 oranında azalarak 58,2 düzeyine indiği gözlendi. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de 75,3 düzeyine inmişti. Açıklanan veriler önümüzdeki aylarda refah düzeyinin artacağına yönelik beklentilerin azaldığına işaret etti.

Kasım ayında alt kategoriler bakımından gerileme kaydeden tek sektör, 56,6 düzeyine inen inşaat güven endeksi olmuştu. Kasım ayında yüzde 3,5 oranında gerileyen inşaat sektörü güven endeksi, Aralık ayında yüzde 2,1 oranında düşüş kaydetmeye devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum