Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomi için En Büyük Tehdit, Trump’ın Ticaret Politikası

Kıdemli siyasi analist Richard Haass, ekonomi için en büyük tehdidin Trump’ın ticaret politikası olduğunu söyledi.
Ekonomi için En Büyük Tehdit, Trump’ın Ticaret Politikası
Yorum

Kıdemli siyasi analist Richard Haass, Başkan Donald Trump’ın ABD seçimlerine bir yıldan az zaman kala ülke ekonomisinin durumu sayesinde hızını aldığını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Önde gelen ABD’li diplomat, son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler için tek, en büyük tehdidin Trump’ın kendisi olduğunu dile getirdi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, CNBC’ye verdiği demeçte; “son istihdam numaraları ve işsizlik rakamları fazlasıyla iyiydi” dedi.

Richard Haass, ekonomi için en büyük tehdidin, Başkan Donald Trump’ın kendi ticaret politikası olduğu yönündeki açıklamasıyla dikkat çekti.

Richard Haass Ekonomi için En Büyük Tehdit, Trump“Bu, onun koyduğu tarifeler, Dünya Ticaret Örgütü’ne yaptığı saldırı ve bu muhtemelen Amerika GSYİH’sinden yarım puan ya da daha fazla ve küresel GSYİH’den alıyor.” dedi. Daha geçen hafta Uluslararası Para Fonu, ABD-Çin ticaret savaşının küresel ekonomiye 2020 yılına kadar 700 milyar dolara mal olabileceği konusunda uyardı.

Haass, Trump’ın küresel ticaret üzerindeki baskısının bunu isterse geri çekebileceği gibi göründüğünü anlatarak şöyle devam etti: “Trump, isterse bazı tarifeleri rahatlatabilirdi ve bu da Amerikan ekonomisine ve küresel ekonomiye biraz destek verirdi.”

Çin ile bir tür sınırlı ticaret anlaşması olacağını öngören kıdemli diplomat, bununla birlikte anlaşmanın tüm temel hususlarla başa çıkamayacağını da bildirdi.

Kıdemli Diplomat Ekonomi için En Büyük Tehdit, Trump'ın Ticaret Politikası Tahmin ettiği sınırlı anlaşmanın, Amerika’nın Çin’e ihracatını artıracağını da ekledi. “ABD-Kanada-Meksika anlaşmasını Kongre yoluyla alma şansımız çok iyi, ABD-Japonya ikili anlaşması için de iyi bir şansımız var.” diyen Haass, bu gelişmelerle Trump’ın ticaret cephesinde biraz ilerleme kaydedebileceğinin üzerini çizdi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Ekim ayında küresel ekonominin senkronize bir yavaşlamada olduğunu söylemiş, bu yıl neredeyse dünyanın yüzde 90’ında daha yavaş büyüme öngörmüştü. “Büyüme 2020’de toparlansa bile mevcut yükselişler nesiller sürecek değişikliklere neden olabilir” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu