Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomi Böyle Giderse Trump 2020’de Kolaylıkla Yeniden Seçilecek

Moody’s Analytics’in 2020 yarışını ölçmek için kullandığı 3 farklı ekonomik modeli, Trump’ın gelecek yıl yeniden seçilecek gibi göründüğünü bildirdi.
Ekonomi Böyle Giderse Trump 2020’de Kolaylıkla Yeniden Seçilecek
Yorum

Moody’s Analytics tarafından 2020 yarışını ölçmek için kullanılan 3 farklı ekonomik model, Trump’ın gelecek yıl yeniden seçilecek gibi göründüğünü bildirdi. Olağandışı bir şey olmaması durumunda, Donald Trump’ın seçmen kurulu zaferinin, 2016’da Hillary Clinton’a karşı kazandığı 304’e 227 zaferini kolaylıkla geçebileceği belirtildi.

Moody’s tahminlerini, tüketicilerin kendi finansal durumları, borsada kazanılan kazançlar, Trump’ın görev süresi ve son 50 yılın en düşük seviyesine gerileyen işsizlik görünümü hakkında nasıl hissettiğine dayandırdı.

Bu değişkenlerin devam etmesi durumunda Donald Trump’ın 4 yıl daha görev alacak gibi göründüğü söylendi.

Moody's Seçim Anketi Trump Yeniden Seçilecek1980 seçimlerine kadar geri giden modelin, son derece kesin olduğu ve yalnızca bir kez yanıldığı ayrıca vurgulandı. Moody’s Analytics’in baş ekonomisti ve raporun ortak yazarı olan Mark Zandi; “Eğer bir yıl sonra ekonomi bugünkü ile aynı ya da yakınsa, özellikle Demokratlar hevesli değilse ve oy kullanamayacaklarsa, işte o zaman Trump’ın görev süresi gücü güçlü ve seçim oranları çok iyi olur” dedi. Ortalama katılım varsayımıyla, üç model Trump’ın en az 289 seçim oyu alacağını öne sürdü.

Demokratik taraftaki azami katılım oranı ile şansının azalması ve asgari katılımla artmasının beklendiği dile getirildi.

Moody's Trump Yeniden SeçilecekÜç model içinde Trump’ın, insanların mali durumları hakkında nasıl hissettiği cüzdan ölçüsü altında en iyi yaptığı kaydedildi.Borsa modelinde Trump’ın 289-249 üstünlüğü alırken işsizlik modelinde 332-206 üstünlüğü aldığı aktarıldı. Üç modelin hepsinde de Trump’ın kazandığı vurgulandı.

Cüzdan modelinin ekonomik açıdan en çok yönlendirilen olduğu ve seçmenlerin esas olarak cüzdanlarına dayanarak oy verecekse başkanın rekabette ezip geçeceği öngörüldü. “Bu da bir sonraki seçimlerde seçmenlerin ekonomik duyarlılığının seviyesini gösterir” dendi. Borsa seviyelerinin de önemli olduğu ve ikisinin iç içe olduğu belirtilirken Mark Zandi, sıradan bir yüzde 12 pazar düzeltmesinin bile yarışı sallayabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu