Yatırım yapmaya başla!

Edmunds’un Yaptığı “Arabasına En Sadık Müşteri” Araştırmasının Sonuçları Açıklandı!

Edmunds'un 10 yıllık araştırması sonucunda en sadık müşterinin hangi markalarda olduğu sonuçlandı. İşte detaylar...
Edmunds’un Yaptığı “Arabasına En Sadık Müşteri” Araştırmasının Sonuçları Açıklandı!

İşin ticari tarafında olmayanların arabaları onların birer dostudur. Aile ferdi olarak gördüğümüz araçlarımızla psikolojik büyük bir bağ oluşur. Özellikle otomobillere daha düşkün olanlarda durumun çıtası biraz daha yukarıdadır. Beğendiğimiz ve kalitesine güvendiğimiz marka olursa da uzun yıllar boyuncaki partnerimiz olur. Aynı zamanda kafada kurulan belli kalite algısı markanın diğer modellerini de tercihe sürekler.

Edmunds‘un Ticari Sadakat Raporu’nda şaşıracağımız, aynı zamanda normal karşıladığımız sonuçlar dikkat çekti. 2007 yılından bu zamana kadar 13.900.000 aracın servis raporları dahil müşterilerin bindiği otomobil markaları ile ilgili görüşler alındı. Ve sonuçlara baktığımızda mutluluk seviyesi en çok Japon otomotiv devlerinde.

Sabit ve değişmez müşteri mantığında normal olarak aklımıza ilk Mercedes gelir.

Kalitesi ve teknoloji sorgulanamaz olan Alman marka, aslında pekte sadık müşteri portföyüne sahip olamadığını anladık. Yapılan araştırma doğrultusunda Toyota ve Subaru ve Mazda en yüksek oranla birinci seçilmiş. Toyota’nın oranı diğerlerinden biraz daha yüksek.

Sadık müşteri kullanıcılarının kalite düşüncesi, servis sorunları, müşteri ilişkileri, konfor, motor vb. çok maddeli kriterlerden sonra çıkan sonuçlardır.

Araştırmada araç toplatma ve nedenleri gibi konularda ele alınmış.

Özellikle son yıllarda Alman VW ve grubu tarafında hem DieselGate hem de ikili ilişkilerde zayıf kalınması sonucunda markaların büyük oranda müşteri kaybettiği söylendi. Amerikan markalarına baktığımızda Chrsyler ve Dodge‘nin son on yıldaki müşteri kaybı neredeyse yarı yarıya. 2007’de %35 sadık müşterisi olan Buick’in ise şimdiki oranı %29!

Diğer Alman ve İngiliz grup araçlarında ilerleme kaydedilmiş.

Lüks segementte ise Audi, Lexus ve Land Rover müşterilerinin onları terketmediği gözüküyor. Demek ki her model değişimlerinde tercih yine aynı markalara kayıyor. Tam tersi olarak ve şaşırdığımız ise Volvo, Infiniti ve Jaguar‘ın sadık müşteri kaybı yaşaması.

2017 yılında tüm yeni araçların sadece %36‘sı otomobillerden oluşmuş. Sedanın zihinlerde yavaş yavaş yok olduğunun resmi göstergesi de diyebiliriz. Ayrıca son on yıllık çalışmanın bir diğer hayret verici sonuçlarından birisi de; SUV – Crossover ikilisinin pik-up sınıfını devirmiş olması. Edmuds’a göre otomobil üreticilerinin “duygusal tasarımdan yararlanmaları, geniş bir SUV serisi ve sağlam bir güvenilirlik geçmişi sunmaları gerekiyor.” Sonuç olarak Toyota, Subaru ve Honda müşteri en sadık olanlar ve hiç bir zaman farklı marka tercihine gitmemişler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum