Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ECB Başkanı Lagarde Dijital Euro Çıkışının 4 Yıl Sürebileceğini Söyledi

Lagarde, ECB'nin 2021 ortasına kadar dijital euro pilotlarıyla devam edip etmeyeceğine karar vereceğini söyledi.
ECB Başkanı Lagarde Dijital Euro Çıkışının 4 Yıl Sürebileceğini Söyledi

Avrupa Birliği’nin bir merkez bankası dijital para birimini alması biraz zaman alabilir. Katıldığı bir programda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankanın dijital bir avronun geleceğini belirleyeceği karmaşık karar alma sürecini ortaya koydu.

ECB, dijital euro danışma sürecinden aldığı sekiz bin yanıtla ilgili analizini yakında yayınlayacak. Bu istişareye dayanarak, parlamento çalışmasının yanı sıra, ECB’nin Yönetim Konseyi, kurumun 2021’in ortasına kadar bir CBDC ile deney yapmaya başlayıp başlamayacağına karar verecek.

Süreç 4 Yıldan Fazla Olabilir

Süreç 4 Yıldan Fazla Olabilir

Lagarde ilk deneme aşamasının ardından, konseyin dijital avroyu alıp almayacağına dair altı aylık veya bir yıllık bir değerlendirme yapacağını belirtti. Gerçekçi olmak gerektiğini belirten Lagarde, dijital euro sürecinin dört yıl sürebileceğini söyledi.

Bunun teknik bir çaba ve temel değişiklik gerektirdiğine dikkat çeken Lagarde, insanların kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğini ifade etti. İnsanların dijital banknotun merkez bankası destekli bir varlık olduğunu bilmeleri gerektiğini belirten ECB başkanı, iyi bir sistem geliştirmekten emin olacaklarını söyledi.

Lagarde ayrıca, bazı finansal aracıların ECB’nin bir CBDC başlatmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiklerini de belirtti. Bu aracıların yeni ekosistemle ve nakit parayla birlikte var olmaya devam edeceğini ve bunun da mevcut olmaya devam edeceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum