Yatırım yapmaya başla!

Zamanın En İyisi Olan Görülmemiş Shooting Brake Otomobiller!

Tek kapılı spor otomobillerin wagonlaşan halleri olan Shooting Braka'ler 60'larda esen en sert rüzgardı. Bizde sizlere dünyaya gelmiş en iyi spor wagonların listesini yaptık!
Zamanın En İyisi Olan Görülmemiş Shooting Brake Otomobiller!

Shooting Brake, otomobil kavramının içerisinde en ilginç olan ve bir o kadar da işlevsel tipleridir. 1890’lara kadar dayanan bu wagonlaştırılmış otomobiller, spor bir arabanın sonradan evrimleştirilmiş halidir. Her firmanın yapmadığı araç model şeklini Mercedes, wagon araçlarına yüklemiştir. Eski zaman insanları bunu av köpeklerini taşımada, silahlarını saklamada ve tatil aktivitelerinde daha rahat iç mekanlar için tercih etmiştir.

Hazırladığımız listede bazı modellerin varlığından bile haberdar olmayabilirsiniz. İki kişinin seyahat edebildiği ancak tek kapı araçlara göre daha fazla eşya koyabildiğiniz Shootin Brake karoserli otomobillere eski tarihlerde Maserati, Volvo ve Aston Martin gibi şirketler sağlam yatırımlar yapmışlar.

1 Calloway Aerowagen

Calloway AerowagenCalloway Aerowagen şirketi, son 10 yıldır Corvette üzerinde akıl dışı sayılabilecek çalışmalar yapıyor. Dönüştürmediği karoser tipi kalmadığı gibi en spesifik değişimleri de Amerikan aracı üzerinde gösteriyor. C7 üzerinde yaptığı Shooting Brake işlemlerinde C sütun kesim ve iptali sonrasında, sac parçalarla arka kısım kapatılmış. Modifiye şirketinin eklediği performans paketleriyle de wagon hissiyle 627 ve 757 ps güçler arasında bu zevke varabilirsiniz.

2 Reliant Scimitar GTE

Reliant Scimitar GTEReliant Scimitar, İngiliz bir araç üreticisi olup, 22 yıllık yaşantısının 1964 ve 1986 yılları arasında üretime aldığı kendi ismini taşıyan araçlarla yola çıkmıştır. GT Serisi üzerine Scimitar, 1968 ile 1975 dönemleri arasında hobi gezintileri, çocuklu aileler ve çok eşya ile hareket edenlere yönelik GTE’yi çıkardı. Tek kapılı ama çok geniş!

3 Aston Martin Virage

Aston Martin VirageAston Martin’in Virage Shooting Brake çalışması, şirketin Hizmet Birimi tarafından sadece birkaç yıllık bir üretimle çıkartıldı. İnsanların 1990 yılların başında heveslendiği ve “gülünç şekilde pahalı” dedikleri Virage, planlananın çok aşağısında imal edildi. En yakın zamanda da Aston, yeni Vasquish Zagato ile Ferrari GTCLusso’ya rakip olmuştu.

4 Lamborghini 400 GT Flying Star II

Lamborghini 400 GT Flying Star IILamborghini bile Shooting Brake yapmış! Carrozzeria Touring Superleggera tarafından 1966 yılında yapılan spor arabadan dönüşümlü wagon, şık ve kendine çeken bir yapıda. Güç konusunda değişen bir şey olmadan, geleneksel alüminyum V12, 5 ileri manuel vitesle eşleştirilmiş bir şekilde 400 GT Flying Star II’ye yerleştirilmiş.

5 Ferrari 365 GTB/4 Daytona Shooting Brake

Ferrari 365 GTB/4 Daytona Shooting BrakeGrang Touring modeller arasında en spesifik olanlardan Ferrari 365 GTB/4 Daytona Shooting Brake, yapının en çok akılda kalıcı aracıdır. Eşinizle çıkacağınız yolculuklarda, bagaj miktarı artırılmış, zamanın en güçlü otomobilli fikri, kesinlikle kulağa hoş geliyor. 353 beygirlik motorun 272 km/h sürat rakamlarıyla, şimdi bile olsa en havalı siz olursunuz.

6 Jensen GT

Jensen GTJensen Healey ve Donald Healey arasındaki spor araç yapım işbirliğinden doğan Jensen GT Shooting Brake, spor araba dönüşümlüdür. 1975-1976 yılları arasında inşa edilen modelin, 2016 yılında yeniden el yapımı üretimi istenilse de henüz sonuç çıkmamış.

7 Lancia Beta HPE

Lancia Beta HPELancia denildiği zaman bizim aklımıza Grup B ralli geliyor. Lancia, 1975 yılında tanıttığı ve Beta Berlina üzerine kurduğu düz vücut yapısına sahip Shooting versiyon, tuhaf ama zamanında ilgi çekiyordu. Bir sorun vardı, o da Beta’ya Fiat’ın el atması sonucunda genel Beta serilerinin imalat kalitesinde düşüş görülmesi ve ardından gelen pas sorunları, markanın adını ciddi bir şekilde lekelemiştir.

8 Lynx Eventer XJS

Lynx Eventer XJSLynx de Jaguar’ın farklı dönüştürülebilir versiyonlarını yapmakla uğraşan bir firmadır. Başlarda daha bakılası, çevirmelerin bir Jaguar’ı bozmayacak sadeliğinde araç yapımı sonrasında Lynx, kaputunun altında V12’nin yattığı zarif, çizgisi bozulmamış bir Shooting Brake çıkardı.

9 Volvo 1800 ES

Volvo 1800 ESVolvo’nun ilk defa yaptığı bir spor araba denemesi olan P1800, insanların İsveçli markadan alışmadığı bir hareket olduğundan satışları oldukça kötü gitmiş. Şöyle ki tek kapı araçtan sadece 68 adet satıldığı kaynaklarca söyleniyor. Proje iptalinin ardından Ghia’nın tasarım ekibinden 60’lı yıllarda patlak veren Shooting’e bir model yapılmasını istemiş. Bu sefer her şey iyi gitti ve 1800 ES’ten 8.078 adet satıldı.

10 BMW Z3 Shooting Brake

BMW Z3 Shooting BrakeŞaşırdığımız araçlardan olan BMW Z3, Burkhard Göschel adlı bir BMW mühendisi tarafından yapılmış. Model,  markanın yaptığı maliyet hesaplamalarından sonra üretime alınmış. Automobil Magazine dergisine çıkan Z3 M Coupe, 1999 yılında birçok ödülün sahibi olmuş.

Hem spor arabam olsun hem de geniş bagajı olsun diyenlerin arabası Shooting Brake’ler, gördüğümüz gibi farklı marka ve özel şirketlerce de yapılabilmiş. Şirketlerin “tam ortasını bulma” çalışmaları

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum