Yatırım yapmaya başla!

320 Bin Dolara Restore Edilen Dünyadaki Tek “Lamborghini Miura Millechiodi”

Lamborghini'nin eski çalışanları tarafından yapılan, dünyanın en havalı ve değerli Miura'sı "Millechiodi" ile tanışın!
320 Bin Dolara Restore Edilen Dünyadaki Tek “Lamborghini Miura Millechiodi”

Retromobile bakışlarının en sağlam karakterlerinden birisiyle birlikteyiz. Geçmişten günümüze uzanan araçları klasik, üst klasik ve çok üst düzey klasik şeklinde kısımlara ayırmamız gerektiğini şimdi anladık. Lamborghini’nin değerini kaybetmeyen Miura‘sının özel dönüşümlü Millechiodi’sinin hikayesini sizlere yazacağız.

Spor modelin bir takma ismi olsa da onda izlenen yol Jota’nın benzeri olmasıydı. Sektöründe saygın bir klasik otomobil şirketi olarak anılan Kidston SA‘nın sergilediği yeşil Miura, 4302 no’lu şasiye sahip. Gelin aracın değerine ve hikayesine bakalım!

Jota’nın benzersiz görünümü için baş mühendis Bob Wallance çok vakit harcamış.

Miura Jota’nın sağlam ve hafif gövdesi alüminyum panelleri barındırıyor. Serisinin üst dilimini temsil eden varyantın belirgin bir ön ayırıcısı, farları, özel çamurlukları ve geniş tabanlı tekerlekleri var.

Ayrıca mühendisinin baştacı olan Miura Millechiodi, talihsiz bir kaza geçirmiş. Kazayı da yapan da onu hayata kazandıran kişi! Jota şartnamelerine uyarak yeni bir Miura arayışına giren Ronchi, yapım için Sant Agata’dan iki eski Lamborghini çalışanını görevlendirmiş.

Gelen kişiler 1975 yılında 1968 model Miura P400 S’yi Jota şartnamelerine göre yapmak üzere işe koyulmuşlar. Bu sefer ekip içerisindeki tüm kişilerin sahip oldukları yetenekler sırasıyla Millechiodi’ye aktarılmış.

Motorundan rengine kadar aracın en özel olması sağlanmış.

Jota’dan esinlenerek inşa edilen kupası, British Racing Green renginde boyanmış. Diğer Lambo serisine uygun olarak gidilen Millechiodi’de Pleksiglas kaplı farlar kullanılmış. Not olarak; Jota ilhamıyla o dönemde yapılan ilk Miura bu değil. Lamborghini’nin bizzat kendisinin geliştirdiği Miura SVR, bu kavramın birkaç adım daha üzerine götürdü.

Yaşantısında saçma dönemler geçiren model, Ronchi’nin mülkiyeti ardından kırmızıya boyanmış. Ve sonrasında bazı koleksiyoncular arasında dolandırılmış.

Mevcut sahibi, 2015 yılında aracını aldığında özel restorasyon yapan şirketlerin arasından en iyisi ile anlaşarak, tam olarak 320.000 dolar para harcamış. Ve aracı tekrar eskisi gibi orijinal yeşil rengine boyatmış.

V12 motor açılarak en ufak parçasına kadar baştan yapılmış. Yenilemesinde daha büyük piston ve farklı eksantrik milleriyle ünite ele alınmış. Araç satılsa kaç para eder soruna karşı; yapılanların göz önüne alınması ve aracın “One-Off” yani bir tane olduğu gerçeği birleştiğinde 1.5 milyon dolardan fazlaya alıcı bulunabileceğini söylememiz mümkün. Peki, Miura’dan doğan ve Jota’nın bir yansıması olan Millechiodi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum