Yatırım yapmaya başla!

Dünyada İlk Defa 3D Yazıcı ile Üretilen Titanyum Janta Bakın!

Dünyanın ilk 3D yazıcısıyla üretilen jantı HRE, McLaren P1 üzerinde tanıtıldı!
Dünyada İlk Defa 3D Yazıcı ile Üretilen Titanyum Janta Bakın!

HRE‘nin teknolojik kaleminden çıkan jant, 3D yazıcı tarafından üretildi. Yeni prototip karşısında şaşırmadık desek yalan olur. Genelde plastik objelerin yapımında duyduğumu yeni dünya yazıcıları artık farklı materyellerle de işlem yapabiliyor. 3D makineler ilk yıllarında en ufak cismi bile saatler süren yoğun çalışmalardan sonra yapabiliyordu.

Gün gün geliştirilen 3D yazıcıların su an hızlarına erişilemediği gibi kullanım alanları da genişliyor. Otomotive dikkatlice giriş yapan bu sistemin ileriki boyutları bizce daha fazla şaşırtacak.

Dünyanın ilk 3D yazıcısıyla üretilen titanyum jantı, bir şeylerin startının verildiğinin ispatı.

“Bir gün gelecek insanlar evlerinde diledikleri şeyleri 3D yazıcılarıyla yapabilecek” iddiası daha ağır basmaya başladı. HRE3D + adındaki jant prototipi, şekliyle de zihinlerden çıkmayacak.

McLaren P1 üzerine takılan jant gösterimi için iyi bir taşıyıcı bulunmuş. Jantın derinliklerinde Optimus Prime‘ın bakışlarını görüyoruz. Alüminyum monoblok tekerleklerin oluşumda %100’lük kısmın 100lbs ile dövülerek %80’lik bir kısmından ürün elde edilir. 3D yazıcıda ise tam tersi sadece malzemenin %5’lik kayıpla ana şeması elde edilir.

Yeni HRE 3D konsept jant, birkaç aşamada bir araya getirildi.

HRE, titanyum jantı 5 ayrı bölümde ortaya çıkarmış. Sonrasında ise ayrı özel bir bölümde bu parçalar titanyum tutturuculara sahip bir karbon fiber jantla birleştirilmiş. Tasarımsal anlamda aşırı vahşi yapılan HRE, Transformes robotlarının jantlarında düşünülebilir.

HRE Başkanı Alan Peltier konu hakkında görüşlerini bildirdi.

Peltier, “Bu, tekerlek tasarımının geleceğine bir göz attığımız için bizim için inanılmaz heyecan verici ve önemli bir proje. GE Katkı Maddesi’nin AddWorks ekibi ile çalışmak bize en yeni katkı teknolojisine ve inanılmaz bir mühendis ekibine ulaşmamızı sağladı. Bu da tekerlek tasarımının sınırlarını mevcut yöntemlerle mümkün olan her şeyin ötesine taşımamızı sağladı. HRE- GE Katkı ortaklığı bizi geleceğe taşıyacaktır.”

HRE 3D’nin hafifliğinden bahsedildiği an McLaren aracı üzerinde tanıtılmasının tesadüf olmadığı kanısına vardık. Çünkü İngiliz otomobil firması araçlarında en hafif kiloyu elde edebilmek için, içi sıkıştırılmış hava dolu ultra hafif bir jantın patentini almıştı. Yani gelişen bu teknolojiyle McLaren, lastiklerini daha kolay üretebilir. Peki HRE’nin 3D yazıcı ile titanyumdan jant üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum