Yatırım yapmaya başla!

Dünya Piyasalarındaki ABD Çin Reaksiyonu, Beklenenin Üzerine Çıkabilir!

Küresel ekonomiler arasındaki olası anlaşmanın fiyatlandığı bugünlerde piyasa hareketleri beklentilerin üzerinde primlenirse sonuç risk içerebilir. Dünya finansallarına ayırıntılı bakış şöyle;
Dünya Piyasalarındaki ABD Çin Reaksiyonu, Beklenenin Üzerine Çıkabilir!

Küresel hisse senetleri Çarşamba günü, ABD ve Çinli müzakerecilerin 2 Mart’taki tarife turunu önlemek için en azından kısmi bir ticaret anlaşmasına varabilecekleri yönündeki iyimserlikle yükseliş gösterdi.

Başkan Trump Salı günü yapılan kabine oturumunda, ABD ile Çin arasında devam eden görüşmeler devam ettiğini ve bir ticaret anlaşması için 1 Mart tarihindeki değişikliğe istekli olduğunu söyledi ve gelişme reaksiyonu Çarşamba gününde dünya endeksleri ekranlarımızı yeşillere bürüdü.

Dünya genelindeki hisse senetleri endekslerinin yükselişi, Stoxx Europe 600 %0.43, Şanghay, Japonya ve Hong Kong’daki başlıca endeksler ise %1’den fazla yükseldi. Bunu takiben ABD’de Dow Jones 25k seviyesinin üzerinde makası daha da araladı ve 25.5k seviyesine yakın kapandı.

Avrupa Endeksleri ve Kritik Kilit “Fikri Mülkiyet”

Bir ticaret anlaşmasının hala akıcı göründüğü detaylar, müzakereler hakkında ilk raporlardan beklenen piyasa rahatlamasının üstünde bir değerlenme görülmesi dikkat çekiyor.

Gündem olası pozitif sonuçları fiyatlarken kritik önemi olan fikri mülkiyet konusunda Çin’in ABD talebine ne kadar yakınlaşabileceği bilinmemekte ve bu konu bir grup yatırımcı üzerinde ciddi bir baskı potansiyeline sahip. Uzun vadede, daha fazla bilgi vermeden anlaşma potansiyeli hakkında görüş sahibi olmak çok zor.

Bir dizi kurumsal kazanım sonucu Çarşamba günü Avrupa hisse senetleri artış gösteriyor.
Almanya DAX %0.16, Fransa CAC 40 %0.25 ve İngiltere FTSE 100 endeksi %0.38 kazanım gösteriyor. İngiltere merkezli Tullow Oil’in hisseleri, petrol ve gaz şirketinin 2018’deki karını açıkladıktan sonra %5.2 arttı.

FED Hamlesini Destekleyen Sinyaller ve Hisse Senetlerindeki Değişim

Ev mobilyası perakendecisi Dunelm Group, Aralık ayının sonuna kadar altı aylık dönemde net kar artışını bildirilmesinin ardından %3.4, Heineken hisseleri ise, bira üreticisi şirketin beklenenden daha iyi bir kazanç sağlaması kaynağında % 5.2 oranında arttı.

ABD’de, yatırımcıların kapanış zilinden sonra Cisco Systems, Yelp ve Marathon Oil gibi şirketlerden mali tablolar tarafında bir açıklama beklemekte. Vadeli İşlemler TSİ öğleden sonra itibarı ile sabaha kıyasla primlenmesini artırarak endekslerin pozitif görünümünü işaret etmekte. Vadeli işlemlerdeki değişiklikler, açılış zilinden sonraki hareketleri yansıtmamakla birlikte sadece fikir ediniminde kullanılıyor.

Çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde traderlar, Aralık ayındaki sessiz okumayı takiben Ocak ayında enflasyon baskılarının daha da gerilediğine dair ipuçları vermesi gereken ABD tüketici fiyatları hakkında taze verilerden ayrılabilir. Göreceli düşük enflasyon sinyalleri, ABD Merkez Bankası’nın şu anda faiz oranlarındaki artışları duraklatmak için haklı olduğunu teyit ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum