Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Hong Kong’a Yönelik Onayladığı Yasaya Tepkiler Büyüyor

Dünya liderleri Çin’in onayladığı güvenlik yasasından endişe duyduklarını belirterek, Hong Kong’un yanında olduklarını açıkladı.
Çin’in Hong Kong’a Yönelik Onayladığı Yasaya Tepkiler Büyüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal Halk Kongresi dün 1 hayır oyuna karşı 2 bin 878 evet oyu ile yeni ulusal güvenlik yasasını onayladı. Yasa 2003 yılında gündeme geldikten sonra dönem dönem Hong Konglu protestocuların sesinin yükselmesi ile ertelenmişti.

En son 1 milyondan fazla Hong Konglu Çin’in suçluların iadesi kararına tepki göstererek, sokak gösterileri yapmıştı. Bunun üzerine Çin, Hong Kong’un bağımsızlığının neredeyse bitmesi anlamına gelen ulusal güvenlik yasasını onayladığını duyurdu. Karara dünya liderlerinden tepkiler geliyor.

Hong Kong lideri Carrie Lam, vatandaşlarının haklarının ve özgürlüklerinin bozulmadan kalması için uğraşacaklarını söyledi.

Hong Kong lideri Carrie LamHalkın tam aksine Hong Kong lideri karara daha iyimser yaklaşırken, suçluların çok küçük bir azınlığını önlemeyi ve cezalandırmayı amaçladığını dile getirdi. Yasanın Hong Kongluların meşru hak ve özgürlüklerini etkilemeyeceğini söyleyen Lam, istikrarlı ve güvenli bir toplum sağlanacağını kaydetti.

Hong Kong barosundan yapılan açıklamada alınan kararın son derece endişe verici ve sorunlu olduğu söylendi. Alınan karara Amerika Birleşik Devletleri’nin karşı çıktığını en başından beri biliniyor. Ancak onaylanmasının ardından dünya liderlerinden de tepkiler yağdı.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, Hong Kong halkının yanında olduklarını söyleyerek tam destek sözü verdi. Hong Konglu vatandaşlar için istihdam, ikamet ve insani yardım gibi her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Ing-wen, Tayvan’daki tüm siyasi partinin alınan kararı şiddetle kınadığını ifade etti.

Daha önce yaptığı açıklamada Hong Kong halkının yanında olduklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in bu ülkenin özerkliğini baltama çabasına diğer tüm toplumların sessiz kalamayacağını aktardı.

ABD ile Çin arasında zaten koronavirüs konusunda bir gerilim yaşanıyordu. Şimdi buna bir de güvenlik yasası meselesi eklenince sonuçlarının ticaret savaşından bile daha ağır olacağı düşünülüyor.

ABD, Kanada, Avusturalya ve İngiltere, alınan karara tepkilerini ortak bir açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu.

Hong Kong için Ortak AçıklamaYapılan ortak basın bildirisinde, yasanın Hong Kong’un özerkliğini büyük ölçüde azaltacağı, toplumdaki bölünmeleri daha derinleştireceği bu nedenle karşılıklı anlaşma yoluna gidilmesinin en doğrusu olduğu söylendi.

Halka vaat edilen özgülere izin vererek güven ortamının yeniden kazanılmasının, huzursuzluğun bitmesi için tek yol olduğu ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Hong Kong’un özerkliğinin zarar görmemesi gerektiğini ve Avrupa Birliği ülkeleri olarak herkesin aynı fikirde olduğunu aktardı. İfade özgürlüğü ve demokratik tartışmalarda saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir tepki de Japonya’dan geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Japonya’nın onaylanan güvenlik yasasından dolayı ciddi şekilde endişe duyduğu söylendi. Hong Kong’un kendileri için oldukça önemli bir ortak ve ekonomik bağlarının kuvvetli olduğu bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise 300 bin Hong Konglunun vize olmadan 6 ay kadar İngiltere’de kalabileceğini söyledi.

Raab açıklamasında; “Çin bu yolda devam ederse ve bu ulusal güvenlik mevzuatını uygularsa, bu altı aylık sınırı kaldıracak ve bu BNO pasaport sahiplerinin İngiltere’ye gelmesine ve 12 aylık uzatılabilir süreler için çalışmaya başvurmasına izin vereceğiz. Bu ileride vatandaşlığa giden yolu da açacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu