Yatırım yapmaya başla!

Dünya Borsaları Sert Düşüşün Ardından Ralliye Geçerken, Dubai’de %30’a Yakın Kayıp Var

Başta ABD olmak üzere dünya borsaları Mart ayındaki dip seviyeden yükseldi. Ancak Dubai Borsası yaklaşık bir buçuk ay içinde %30’a yakın zayıf seyrediyor.
Dünya Borsaları Sert Düşüşün Ardından Ralliye Geçerken, Dubai’de %30’a Yakın Kayıp Var

Amerika Birleşik Devletleri güncel rakamlara göre coronavirus vaka sayısında tüm dünya ülkelerini geride bırakmış durumda. 501.615 pozitif vakanın görüldüğü Amerika’da salgının merkezi olan New York 165 bin ile diğer ülkelerdeki toplam vaka sayısını da geçti.

18 binden fazla can kaybının olduğu ABD ülkesinin ekonomisini kalkındırmak, hanehalkına ve işletmelere destek olmak amacıyla salgının başından bu yana çok ciddi tedbirler aldı. Salgının başlaması ile birlikte oldukça hızlı aksiyon alan ABD ilk başlarda borsalardaki düşüşü engelleyemedi.

Geçtiğimiz Wall Street endekslerinde görülen sert kayıplarla art arda devre kesici uygulaması çalıştı. Perşembe günü ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıkladığı 2.3 trilyon dolarlık yeni yardım paketinin ardından yükselen borsalar haftayı kazançla tamamlarken genel olarak küresel piyasalarda da pozitif bir seyir izlendi. Ancak küresel alım dalgasına katılmayan ülke borsaları da mevcut.

ABD Endeksleri 1974 Yılından Bu Yana En Güçlü Haftalık Kazancı Gerçekleştirdi

ABD Endeksleri 1974 Yılından Bu Yana En Güçlü Haftalık Kazancı GerçekleştirdiPazar günkü Paskalya Bayramı öncesi Kutsal Cuma tatili nedeniyle ABD borsalarında Cuma günü işlem yapılmadı. Ancak OPEC ve ortaklarından üretim kısıntısına dair gelecek olumlu haberler ve FED’in açıkladığı yeni kurtarma paketinin etkisiyle haftayı kazançla tamamladı.

FED en son açıkladı 2,3 trilyon dolarlık yarım paketiyle toplam bilançosunu 6 trilyon doların üzerine çıkardı. Söz konusu kurtarma paketi içinde hanehalkına destek ile işletmelere finansman kaynağı sağlanması gibi maddeler yer alıyor. FED Başkanı Jerome Powell, ekonomik toparlanma için etkili ve agresif kararlar almaya devam edeceklerini söyledi.

FED’in açıkladığı bu paketin ardından piyasada iyimserlik hakim olurken, S&P 500 Endeksi (SPX) haftayı 1,45 artıda 2.789,82 puandan tamamladı. 500 önde gelen ABD’li şirketi bünyesinde barındıran endeks, bu açıdan çok önem teşkil ediyor.

ABD Endeksleri

Salgın etkisiyle Mart ayının ortasında tarihi seviyelerde düşüş göstererek ayı piyasasına girmişti. Son bir yıl içinde %3,41 gerileyen endeks 6-9 Nisan arası kısaltılmış haftada 2.465,68 puandan, 2.810,00’un üstüne çıktı. Son 4 gün içinde 3 kez ralli yapan endeksin haftalık kazancı %12 olarak rapor edildi.

Dow Jones Endeksi haftayı %1,22 değer kazancıyla 23.719,37’den, Nasdaq Endeksi ise %0,77 artıda 8.153,58 puandan kapandı. Wall Street hisseleri son 46 yılın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi ancak rüzgarın her an ters yönde eseceğini düşünen analistler de bulunuyor.

Guggenheim CIO’su Scott Minerd, S&P 500 Endeksi’nin 1,500 puana kadar gerileyebileceği yönünde dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

“Bir adım sonrasını görmeliyiz. Piyasalar işsizliğin arttığı, ekonomik büyümenin ve şirket karlarının daraldığı verileri görmeye başlayınca başka bir panik seviyesi olacak.” şeklinde bir değerlendirmede bulunarak, hisse senedi piyasasında her an düşüşlerin başlayabileceğine dikkat çekti.

Borsa İstanbul Gelen Bahar Havasıyla Gözünü 100 Bine Dikti

Borsa İstanbul Gelen Bahar Havasıyla Gözünü 100 Bine DiktiBIST100 Endeksi 10 Nisan’la biten haftayı %0,66 artışla 96.470 puandan tamamladı. Yatırımcısına haftalık bazda ortalama %7,73 oranında kazandırırken, en fazla artışın %53 ile Pegasus hisselerinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

Pegasus’un ardından Çelebi Holding %38,89, Net Holding %30,88, İpek Doğal Enerji %23,85, Gözde Girişim %20,91 ve Mavi Giyim %15,72 oranında yükseldi.

En fazla düşüş gösterenler arasında %4,63 kayıpla Şok Marketler başı çekerken, onu Alkim Kimua, Enerjisa Enerji, Ereğli Demir Çelik ve Alarko Holding takip etti.

BIST 100 Endeksi Jim O’Neill, Mark Mobius ve Jim Rogers gibi yatırım uzmanlarının da yorumlarıyla yükselişini hızlandırdı. Endeks Cuma günü 97 bin puanı aşarken, yeni hedef beklentisi 100 bin olarak kaydedildi.

Dubai Genel Endeksi (DFMGI) Mart Başından Bu Yana %26 Geriledi

Dubai Genel Endeksi (DFMGI) Mart Başından Bu Yana %26 GerilediDubai Financial Market General Index haftayı %3,56 artışla 1,830,02 puandan tamamladı. Ülke bir yanda koronavirüs pandemisi, diğer yanda petrol fiyatlarındaki düşüşle mücadele ediyor. Bu nedenle pay piyasaları da diğer ülkelere kıyasla daha çok etkilendi.

Mart ayının başında koronavirüs etkisiyle küresel hisse senetlerinde yaşanan çöküş “Kara Pazartesi“yi yaşatmıştı. Dubai Borsası’nda ise petroldeki düşüşün de etkisiyle kayıplar daha geniş oldu. Mart ayının başından beri %26’yı aşan düşüş oldu.

Al Dhabi Capital Ltd.’nin baş strateji sorumlusu Muhammed Ali Yasin, “Koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe turizm, hizmet ve havayollarını en çok etkiledi ve bunlar Dubai ekonomisi için en önemli sektörler. Bu tür önlemlerin borsaya kote gayrimenkul ve bankacılık şirketleri üzerinde dalgalanma etkisi var.” dedi.

2020 yılında Dubai hükümeti için gelir kaybının çok ciddi boyutta olacağını söyleyen Yasin, salgının ne kadar süreceğini ve piyasaları nasıl etkileyeceğini bilmediklerini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum