Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ Başkanı Roberto Azevedo’dan Beklenmedik İstifa Kararı Geldi

Dünya Ticaret Örgütü Roberto Azevedo, görev süresi dolmadan istifa etme kararı aldı. Bunun arkasında ABD ile süregelen anlaşmazlıkların olduğu öne sürüldü.
DTÖ Başkanı Roberto Azevedo’dan Beklenmedik İstifa Kararı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Roberto Azevedo’nun görev süresi dolmadan ve pandemi krizi ortasında istifa ettiğini duyurması büyük yankı uyandırdı. 2013’ün Eylül’ünden bu yana genel direktör olarak görev yapan Azevedo’nun ikinci dört yıllık dönemi Ağustos 2021’de sona eriyordu.

Ancak ayrılık haberi vaktinden önce geldi ve bu durum DTÖ’nün ABD ile anlaşmazlıklarına yoruldu. Bununla birlikte yaptığı paylaşımda istifasının politik nedenlere dayanmadığını dile getirdi.

WTO üyelerine 31 Ağustos 2020’de görevinden ayrılmak istediğini duyuran Azevedo, ailesiyle konuştuktan sonra kişisel bir karar aldığını belirtti.

DTÖ üyelerine yönelik bir açıklama metninde ise bunun aynı zamanda organizasyonun yararına olduğunu düşündüğünü söyledi. Kilitlenme ve geçirdiği diz ameliyatı arasında düşünecek çok fazla
zamanı olduğunu, bunun kişisel bir karar olduğunu ve politik olmadığını vurgulayan Azevedo’nun açıklamasında şu ifadeler öne çıktı:

Roberto Azevedo İstifa Açıklaması

Azevedo’un ayrılışı hakkında sorulan sorulara ABD Başkanı Donald Trump DTÖ’nün “korkunç” olduğunu söyleyerek “onunla iyi” olduğunu söyledi.
Gazetecilere verdiği demeçte “Çok kötü muamele gördük. Çin’e gelişmekte olan bir ulus gibi davranıyorlar. Bu nedenle Çin, ABD’nin elde edemeyeceği birçok fayda sağlıyor.” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley de bu hafta DTÖ’yü Çin’i tercih ettiği ve Amerikan endüstrisini oyduğu için suçladı. Azevedo’nun ayrılık haberine ilişkin Twitter’dan “giderken ışıkları kapat” dedi.

AB Komisyon Üyesi Phil Logan da Azevedo’nun istifa haberini paylaşarak; “ticaret için bu kritik ve belirsiz zamanda hızla yeni bir yol çizmeliyiz, gelecek yıla kadar beklemek yerine şimdi sırayla ilerlemek mantıklı” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu