Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ, Airbus Anlaşmazlığında ABD’nin Lehine Karar Verdi

DTÖ, Airbus anlaşmazlığında ABD'nin lehine karar verdi ve 7,5 milyar dolarlık AB malına tarife yolunu açtı.
DTÖ, Airbus Anlaşmazlığında ABD’nin Lehine Karar Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD’nin 7,5 milyar dolarlık Avrupa malına gümrük vergisi koyma talebini destekleyerek potansiyel olarak Atlantik’te yeni bir ticaret savaşını tetikledi.

DTÖ’den gelen hakemler, Başkan Donald Trump’ın idaresine; Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere’nin Airbus’a verdiği yasa dışı sübvansiyonlar olduğu için Avrupa mallarının ithalatına milyarlarca dolarlık vergi alma hakkını verdi.

ABD, ilk kez Airbus A350 ve A380 uçaklarının gelişmesiyle ilgili olarak 2004 yılında şikayette bulundu. Ticaret organı, ABD tarafından yapılan bazı iddiaları reddetti; ancak Airbus’ın A350XWB LA/MSF’ye piyasada bulunabileceğinden daha düşük bir faiz oranı ödediğini söyledi.

Ayrıca Avrupa Birliği’nin olumsuz etkileri gidermek için uygun adımları atmakta ya da sübvansiyonu geri çekmede başarısz olduğunu, bunun da ABD’nin çıkarlarına ciddi bir önyargı sebebi getirdiğini buldu. DTÖ kararı, ABD’nin ikiz koridorda ve çok büyük uçak pazarlarında önemli satış kayıpları yaşadığını da gösterdi.

Washington daha önce Avrupa’dan ABD’ye yapılan yıllık 11,2 milyar dolarlık bir ihracata yüzde 100’e kadar gümrük vergileri koymak istediğini belirtmişti. Bu yılın Nisan ayında ABD yetkilileri, kaybedilen miktarı geri almak amacıyla seçeceği geniş bir Avrupa ürünleri listesini de yayımlamıştı.

Karardan kısa bir süre sonra Airbus hisseleri yüzde 0,22 oranında ekside seyretti. Avrupa Hava-Uzay ve Savunma endeksi ise işlem hacminin yüzde 1,2 oranında düşmesiyle birlikte hafif geriledi.

Avrupa otomobilleri ve otomobil parçaları hisselerinin bazıları ise seansta kayıplarını azaltırken, Avrupa pazarları genel itibarıyla düşüş eğilimi gösterdi.

Avrupa’nın Cevapları

Avrupa'nın CevaplarıAvrupa Ticaret Komisyonu Üyesi Cecilia Malmstrom, karar anında verilen bir tepkiyle ABD’den alınan herhangi bir tarifenin kısa görüşlü ve verimsiz olacağını söyledi.

Malmstrom, hem AB hem de ABD’nin Airbus ve Boeing’i sübvanse etmekten suçlu olduğunu ve karşılıklı önlemlerin dayatılmasının yalnızca Atlantik’in her iki tarafındaki işletmelere ve insanlara zarar vereceğini söyledi.

AB, uçak sübvansiyonları konusunda yeni bir rejim ve Washington ile bir yolda anlaşmaya varmak istediğini söyledi. Ancak Malmstrom yaptığı açıklamada, karşı tarifelerin de hala masada olduğunu ifade etti.

Malmstrom, “ABD DTÖ onaylı karşı önlemleri uygulamaya karar verirse AB’yi de aynısını yapmaktan başka seçeneğimiz olmayacak bir duruma itecek,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu