Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ’den Rusya’ya “Barışçıl Çözüm Taahhüt Etme Çağrısı”

Ukrayna’da çatışmalardan etkilenen sivillere tonlarca yardım ulaştıran Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’dan taleplerini açıkladı. İşte detaylar…
DSÖ’den Rusya’ya “Barışçıl Çözüm Taahhüt Etme Çağrısı”
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesu, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, Covid-19 pandemisinin son durumuna ilişkin değerlendirme yaptı.

Salgının varlığını iki yıl önce duyurduğunu ve bu süre zarfında dünya genelinde 6 milyon insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Ghebreyesu’n konuşmasının ana gündemi ise Rusya – Ukrayna savaşının sağlık sektörüne etkileri oldu.

Rusya’nın saldırısı nedeniyle DSÖ’nün 81 tonluk tıbbi yardım dağıttığını ve şu ana kadar sağlık hizmetlerine 18 saldırı düzenlendiğini söyledi. Bu saldırılarda 10 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukrayna halkına tıbbi yardım sağlayan ülkelere teşekkür eden Ghebreyesu, en etkili yolun barış sağlanması olduğunu vurguladı. Sözlerine, “Rusya Federasyonu’na, Ukrayna’daki kriz için barışçıl çözüm taahhüt etme ve ihtiyaç sahipleri için insani yardıma güvenli geçiş sağlama çağrılarına devam edilmektedir.” şeklinde devam etti.

Aynı toplantıda konuşan DSÖ Küresel Acil Durum Direktörü Mike Ryan, Ukrayna’da barış sağlanmadığı sürece sağlık hizmetlerinin düzenli bir şekilde çalışamayacağını belirtti.

Çatışma alanlarında çok sayıda yaşlı sivilin bulunduğunu ve bunlara yardım ulaştırılması gerektiğini dile getirdi. Söz konusu bölgede 1000’den fazla sağlık binası olduğunu fakat saldırılar nedeniyle bazı hastanelerin terk edildiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar