Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Başkanı Draghi’nin Devasa Bir Teşvik Planını Açıklaması Bekleniyor

AMB Başkanı Mario Draghi'nin devasa bir teşvik paketini açıklaması beklenirken, bunun çok zor bir karar olduğu ifade ediliyor.
AMB Başkanı Draghi’nin Devasa Bir Teşvik Planını Açıklaması Bekleniyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin bugünkü konuşmasına yönelik büyük beklentiler bulunuyor. Pazar bugünkü konuşmadan o kadar fazla teşvik bekliyor ki yukarı yönlü sürpriz yapması neredeyse imkansız görünüyor.

Ekonomi zayıflık belirtileri gösteriyor, enflasyon artmıyor ve ABD-Çin ticaret savaşının görünüşte sonu yok. Peki, AMB ne yapacak?

Natixis’in bir AMB gözlemcisi olan Dirk Schumacher, “Draghi’nin Yönetim Kurulu’na oran indirimlerini ve varlık alım programının yeniden başlatılmasını içeren bir paketi zorlamak için yeterli çoğunluğu sağlayacağını düşüyoruz,” dedi.

Toplantı, son haftalardaki bazı AMB şahinlerinin dev bir teşvik paketinin şansını küçümsemeye çalıştığı sırada geliyor.

AMB gözlemcisi, “Yönetim kurulundan çıkan son yorumlardan yola çıkarak, kurulda potansiyel hareket azaltma önlemlerinin büyüklüğü ve kapsamı hakkında net bir fikir birliği yoktur,” ifadelerini kullandı.

Son Veriler Olumlu Bir Şey İfade Etmiyor

Son Veriler Olumlu Bir Şey İfade EtmiyorSon ekonomik veriler, öncü göstergelerin biraz istikrar kazanmasına rağmen özellikle olumlu bir şey ifade etmiyor. Avrupa Satın Alma Yöneticileri Endeksleri, sanayi alanındaki zayıflığın sürmesine rağmen istikrar gösteriyor.

Asıl soru, özellikle Almanya ve Fransa gibi daha büyük ekonomilerde, yayılmanın hizmet sektörüne ve iş piyasasına ne zaman geleceğidir. Yani AMB’nin üstesinden geldiği bu büyük beklenti göz önüne alındığında sürpriz yapmak için yer var mı?

Cenevre’deki Pictet’te AMB izleyicisi olan Frederik Ducrozet, “Potansiyel sürprizler parasal gevşeme (QE), nitelikli evrenin yeni varlık sınıflarına genişletilmesini veya QE parametrelerinde daha radikal değişikliklerin yapılmasını içerebilir,” dedi.

Ducrozet, bu tür radikal değişikliklerin çıtası yüksek görünse bile gelecek yıl daha olumsuz bir senaryoda hiçbir şeyin ekarte edilemeyeceğini ifade etti.

AMB’nin yapması muhtemel olan hamleler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Mevduat faizi oranını düşürme,
  • Aylık net varlık alımlarını yeniden başlatma,
  • Oranları 2020’nin ilk yarısından sonra mevcut veya daha düşük seviyelerde tutmak için ufku genişleterek ileriye yönelik rehberliği güçlendirme,
  • Banka mevduatı için bir kademelendirme sistemi tanıtma,
  • Devlet tahvili alımları için kendinden empoze eden ihraççı limitini %33’ten %40’a ve hatta %50’ye yükseltme.

Eğer elde edilecek sonuçlar bunlarsa muhtemelen AMB tarafından bugüne kadarki en kapsamlı paket olacak. Ayrıca merkez bankasının yeni baş ekonomist olan Philip Lane kapsamında değiştiğinin bir işareti olarak görülecek.

Eleştirmenler, daha fazla gevşemenin etkinliğini sorgularken, gittikçe daha yüksek ve gürültülü hale gelmelerine rağmen Draghi beklenenden zayıf bir enflasyon hakkında giderek daha fazla ses çıkarıyor.

Ducrozet, “Bildiğiniz gibi, enflasyon beklentileri bir süredir tarihsel düşüşe geçti. Bu yüzden bunu düşünmeliyiz. Bunu sevmediğimize dair kabul ile birlikte,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu