Dolar (%0.15) 13.6096
Euro (%-0.16) 15.2638
Sterlin (%-0.03) 18.3019
Ons (%-0.16) 1814.81
Gram (%-0.07) 794.04
Çeyrek (%-0.07) 1298.26
THYAO (%1.47) 27,62
ASELS (%-0.47) 21,26
PETKM (%1.04) 8,77
EUR/USD (%-0.36) 1.12003
USD/JPY (%0.33) 114.97
EUR/GBP (%-0.12) 0.834
Petrol (%-0.26) 87.12
Gümüş (%-2.23) 23.277
Bitcoin (%-3.31) 36442.36
Ethereum (%-2.26) 2434.56
Bist100 (%0.47) 1,960.29

Donald Trump’ın Başkan Seçileceğini Tahmin Eden Kahin Hayvanlar

Donald Trump’ın Başkan Seçileceğini Tahmin Eden Kahin Hayvanlar
10 Kasım 2016 | 15:32Son Güncelleme: 06.06.2017 / 12:44:03
Yorum

58. ABD Başkanlık seçimi dün sonuçlandı ve Amerika’nın 45. Başkanı, Donald Trump oldu. Seçim kampanyaları sürecinde iki isim ön plandaydı: Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump ve Demokratik Parti Adayı olan Hillary Clinton. Herkesin aklında yalnızca tek bir soru vardı: ABD’nin yeni başkanı Clinton mu yoksa Trump mu olacak? 8 Kasım’da tüm dünyanın gözü ve kulağı Amerika’daydı. Piyasaları etkileyecek olan seçimin sonucu için herkesin kendisine göre bir kazananı vardı. Özellikle anket şirketleri, ilgi ve alakalarını tamamıyla bu konu üzerine yoğunlaştırmışlardı. Seçim öncesi yapılan birçok anket sonuçlarında her ne kadar Hillary Clinton kazanacak olarak gösterilse de Donald Trump, herkesi yanıltarak başkanlığını ilan etti. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için haberimize göz atabilirsiniz.

Münazaralarda ve kampanyalarını finanse etme konusunda rakibinin önünde görülen Hillary Clinton’un nasıl kaybettiği, hala merak konusu… Kampanya süresi boyunca kendi kendini finanse eden ve ırkçı söylemleri ile gündemden inmeyen Trump’ın başkanlığa gelmesi, halen daha yarattığı şok etkisini sürdürüyor. Yapılan anketlere ve birçok seçmene göre her ne kadar Clinton’un bu yarışı kazanacağı düşünülse de çoğunluk, bu konuda yanılmış gibi gözüküyor. ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs bile, seçimden önceki “Clinton kazanacak” yönündeki öngörüsü nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Anket şirketleri ve seçmenler, başkanın kim olacağını doğru tahmin edemediler ama sonuçlar konusunda yanılmayan kahin hayvanlar vardı. Henüz seçim sonuçları açıklanmadan bu hayvanlar, kimin başkanlık koltuğuna oturacağını doğru tahmin ettiler. Neredeyse her sene önemli eylemlerde ortaya çıkan hayvanlar, dünyanın konuştuğu ve ortada %50 şansın olduğu durumlarda tahminde bulunuyorlar. 2010 FIFA Dünya Kupası’ndan da hatırlayacağınız üzere, maçları kimin kazanacağını tahmin eden bir ahtapot bulunuyordu. Bu seçimlerde ise farklı hayvanlar ön plana çıktı. Haydi, onlara bir göz atalım.

“Geda” İsimli Çinli Maymun

"Geda" İsimli Çinli MaymunSuper Bowl (Amerikan Futbol Finali) ve Dünya Kupaları gibi aktivitelerde insanları eğlendirme amacı ile her sene birkaç hayvan, şansını denemek üzere seçimini yapıyor. Doğru tahmin edenler ise bir anda popüler hale geliyor.

Seçimden önceki hafta sonu, Çin’in Hunan eyaletinde bulunan “Shiyanhu Ekolojik Parkı”nda, bir masanın iki ucuna Clinton ve Trump’ın kartondan heykelleri konuldu. Sonrasında ise masanın ortasına bırakılan Geda isimli maymundan seçim sonucunu tahmin etmesi istendi. Bir süre bekledikten sonra Geda, Trump’ın kartonuna sarıldı ve bununla yetinmeyerek yanağına buse kondurdu.

Rusya’daki Bir Hayvanat Bahçesinde Konaklayan Kutup Ayısı “Felix”

Rusya’daki Bir Hayvanat Bahçesinde Konaklayan Kutup Ayısı “Felix”Rusya’da bir hayvanat bahçesinde kalan Felix de aynı teste tabii tutuldu. İçi taze balık ile dolu iki balkabağının üzerine Clinton ve Trump ismi yazıldı. Üstlerine de fotoğrafları olan ufak bayraklar yerleştirildi. Felix, iki balkabağını da kokladıktan sonra üzerinde Trump’ın fotoğrafı olan kabağı yemeyi tercih etti. Felix de böylelikle kendini kahin hayvanlar arasına dahil etti!

Sibirya Soğuklarıyla Mücadele Eden “Yunona”, Tahmin Konusunda Pek Başarılı Olmadığını Gösterdi

Sibirya Soğuklarıyla Mücadele Eden “Yunona”, Tahmin Konusunda Pek Başarılı Olmadığını GösterdiFelix ile aynı hayvanat bahçesinde konaklayan 4 yaşındaki dişi kaplan Yunona, kutup ayısı Felix’in aksine yanlış tercihte bulundu. İçerisi taze et ile doldurulmuş kabakların üstüne Trump ve Clinton’un yüzleri işlendikten sonra. Yunona’dan seçim yapılması istendi. Başlangıçta, her ne kadar Trump’ın yüzü olan kabağa gitse de sonrasında, Clinton’un olduğu kabağı oymaya başlayarak tercihini belli etti.

Kedi familyasına olan güven fazla olacak ki aynı test, 2 aslan ve yavru kediler üzerinde de yapıldı. Aslanlardan bir tanesi Trump’ı seçerken diğeri ise tahminini Clinton’dan yana kullandı. Yerel bir haber kaynağına göre yavru kediler de Trump’ı tercih ettiler.

Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren seçim sonuçlandı fakat etkileri, halen daha devam etmektedir. Zorlu bir seçim kampanyası sürecinin ardından Trump, galip gelen taraf olmuştur. Clinton, 200 bin oy farkına sahip olmasına rağmen, delege sayısı yüksek şehirleri aldığı için Trump, başkanlık koltuğuna oturmuş durumdadır. Kahin hayvanlar ise yalnızca bu stresli zamanlarda insanları eğlendirmek ve gündemi biraz da olsa değiştirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Evet, kahin hayvanların şanstan başka bir şey olmadığı aşikar. Ancak herkesin bu sıkıntılı süreçte gülüp eğlenebilmesi gerekiyor ve işte bu hayvanlar, seçimin stresli havasını biraz daha dağıtarak insanların dikkatini başka yere çekmeyi başarıyorlar. Ancak bazı insanlar bu tercihleri ciddiye almış olacak ki seçimden sonra, “keşke herkes kaplan Yunona ile aynı tercihleri paylaşsa” ya da “hayvanlar bu işi bizden daha biliyor” tarzında düşüncelerini paylaşmaktan da kaçınmıyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar