Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Önemli İsimleri Takip Eden Analist, Büyük Birinin Netflix’i Aldığına İnanıyor!

Carl Icahn ve Warren Buffet gibi devleri takip eden analist, büyük birinin Netflix'i satın aldığına inanıyor.
Önemli İsimleri Takip Eden Analist, Büyük Birinin Netflix’i Aldığına İnanıyor!
Yorum

Carl Icahn’ın yakın zamanda satın aldığı HP ve Warren Buffett’in Occidental Petroleum’u desteklediğini anlatan analist, şimdi de büyük bir yatırımcının Netflix’i koklamaya başladığını söyledi.

Gordon Haskett’teki etkinlik odaklı araştırma başkanı olan Don Bilson, Nomura Holdings’in üçüncü çeyrekte 1,89 milyon Netflix hissesini aldığını düşünüyor. Holdingin bir aktivist için hisse satın almış olabileceğine inanıyor. Bilson, Nomura’nın Icahn’ın bir opsiyon ticareti yoluyla HP’ye girmesine yardımcı olduğunu bulmuştu.

Factset’e göre; Nomura Netflix hisselerinin yüzde 0,44’üne ve Netflix toplam portföyünün yaklaşık yüzde 4,3’üne sahip. Firmanın üçüncü çeyreğinde 13-F dosyalamasında çeşitli pozisyon ve seçenekler göstermektedir.

13-F, SEC’in tüm riskten korunma fonlarının her üç ayda bir uzun vadeli pozisyonları ve diğer yatırımları ile ilgili bir rapor sunması şartı ile oluşturulan bir raporlama türüdür. Çeyrek bitiminden en fazla 45 gün önce dosyalanan raporlardır.

CNBC’den Michael Bloom’un haberine göre Bilson, kimin satın alabileceğine dair özel bir bilgi olmadığını iddia ederken, iki olasılığa işaret etti. İlk olarak yakın zamanda yeni bir pozisyon inşa ettiğini ve üstesinden gelmek istediğini söyleyen Pershing Capital Holdings’ten Bill Ackman’dan şüpheleniyor.

Bilson, “Bu bir model. Bu, fiyat yerinden olma durumundaki üst kazançlı hisselerinin yapımı için modele uyar. Bu mutlaka bir aktivist oyun değil. En iyisini alıyor. Son zamanlarda çok yaptığı şey, gerçek riskli ya da tehlikeli hareket eden şeyleri almamaktır,” dedi. Ackman; Nike, Starbucks ve Berkshire Hathaway’de de benzer yatırımlar yapmıştı.

“Önceden Olduğu Gibi Yine Icahn Almış Olabilir”

"Önceden Olduğu Gibi Yine Icahn Almış Olabilir"Icahn’ın da bir olasılık almış olabileceğine inanan Bilson, “Bu şeye sayılamayacak kadar çok dolar kazandırdı. O oradaydı,” dedi. Yıllar öncesine kadar Icahn’ın daha önce Netflix’i satın aldığını ve ardından hisse senedini karda sattığını bildirdi. Icahn ise soruları cevaplamak için uygun olmadığını belirtmiş.

Bilson, bir aktivistin satın alıyor gibi görünmesine rağmen Netflix’in aktivist bir hedef olmadığını söyledi. Bilson, “Aktivist topluluğun yorumları Netflix ile ilgisi yok. Reed Hastings’in bu topluluk içindeki saygıları yüksektir. Reed Hastings’i itip kesip ona ne yapacağını söyleyen kimse girmiyor. Bu aktivist bir pozisyon değil, akıllı bir yatırım. İyi bir yönetime sahip harika bir şirket,” ifadelerini kullandı.

Netflix ise konuyla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi. Netflix hisse senetleri ise bugünkü işlemlerde 294 doların üzerinde kaldı. Şu anda 52 haftanın en yüksek seviyesi 385,99 dolardır.

Icahn, HP’de yaklaşık yüzde 4’lük bir paya sahip olduğunu açıkladı ve yazıcı şirketi Xerox için teklif vermeye zorladığını bildirdi. Icahn, Xerox’un yaklaşık yüzde 11’ine sahip. Bilson, HP yatırımını ikinci çeyrekteki dosyalamada fark ettiğini söyledi.

Bilson, “Aktivist olduğuna eminiz ve noktaları birleştirmenin basit bir egzersizi bir araya getirecekti. 2 Ekim’de ve sonra Journal’ın Xerox’un bu yaklaşımı anlattığını söyledikten sonra, kesinlikle tekrar anlaştık ve ticaretin her iki tarafında olduğunu düşündüğümüzü söyledik,” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde Occidental Petroleum şirket jetinin Omaha’ya indiğini öğrendikten sonra, Occidental’in Warren Buffett’tan yardım aldığını da anlamıştı. Buffett, Occidental’de tercih edilen bir hisse senedi alarak Anadarko için teklifini finanse etmesine yardımcı olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu