Yatırım yapmaya başla!

Doların Uzun Vadede Güç Kaybedeceği Öngörülüyor

Doların küresel piyasalardaki durumunu değerlendiren analistler, uzun vadede güç kaybedeceğini düşünüyor. Yapılan anketin ayrıntıları haberimizde...
Doların Uzun Vadede Güç Kaybedeceği Öngörülüyor

Reuters analistlerinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, doların uzun vadede diğer önemli para birimleri karşısında güç kaybedeceği inanışı yaygın çıktı. ABD vergi reformu sürecinde yaşanan gelişmeler dolar üzerinde belirsizlik yaratırken, Dolar/TL güne hafif yükselişle 3,86 seviyesinden başladı.

Araştırma sonuçları, ABD vergi kesintilerinin dolar üzerinde olumlu etki yaratacağı yönündeki beklentinin tam tersi yönünde çıktı.

Ankete katılan birçok analist, doların 12 aylık dönemde Euro karşısında değer kaybedeceğini düşünüyor. BBVA stratejisti Roberto Cobo Garcia, vergi reformunun yarattığı olumlu etkinin çok sınırlı olabileceğini düşünenlerde. ING finans analistleri ise 12 aylık dönemde Euro/Dolar paritesinin 1,30 seviyesine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Dolar 2017 yılında, son 14 yılın en kötü performansını göstererek 6 büyük para birimi karşısında geriledi.

Donald Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan vergi indirimi tasarısı, geçtiğimiz Cumartesi günü ABD Senatosu’nda 49’a karşı 51 oyla onaylandı. Söz konusu tasarının yürürlüğe girmesiyle birlikte kurumlar vergisinin %35’ten %20’ye çekilmesi öngörülüyor. Öte yandan vergi reformunun önümüzdeki 10 yıllık süreçte, bütçe açığını 1 trilyon doların üzerine çıkarabileceği de beklenen kötü ihtimaller arasında yer alıyor.

Türk lirasının dolar karşısında bir miktar değer kazanmasından sonra, Merkez Bankası’nın payı değerlendirilmeye başlandı.

Geçtiğimiz haftalarda dolar kuru üst üste kırdığı rekorlar yüzünden piyasalarda tedirginlik yaratmıştı. Herkes Merkez Bankası’nın somut bir adım atmasını ve yükselişe müdahale etmesini bekledi. TEB Yatırım BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, merkezin dolar yerine enflasyona müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Ökte yaptığı açıklamada; “Dolar 3.85’e düştü, Merkez Bankası bir şey yapmaz” düşüncesinden uzaklaşılması gerektiğini, yapılan anketlerde enflasyon beklentilerinin çok yüksek olduğundan, TCMB’nin böyle bir ortamda risk alamayacağını söyledi. Işık Ökte, merkezin mutlaka piyasada bir sadeleşme hareketi göstermesi gerektiğinin de altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum