Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Kararına Sınırlı Tepki Veren Dolar/TL 5,80 Liranın Altına Çekildi!

Dünkü gelişmelere tepkisi sınırlı olan dolar/TL, haftanın son işlem gününde düşüşe yöneldi.
TCMB Kararına Sınırlı Tepki Veren Dolar/TL 5,80 Liranın Altına Çekildi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın son toplantısında politika faiz oranında 200 baz puanlık indirim uygulamasıyla bir hafta vadeli repo faiz oranını %14’ten %12’ye indirmesi, piyasaların radarında bulunan en önemli gelişmeydi.

Bankanın 12 Aralık’taki beklenti üzerindeki indirim kararına sınırlı bir tepki veren dolar/TL, haberin duyulmasının ardından negatif tepki vermeye yönelmek yerine kademeli bir düşüş kaydetti. 200 baz puanlık indirimle birlikte önce 5,79’u test etti, ardından 5,77 lira seviyelerini gördü. Karar bildirilmeden önce ise kur 5,80 bandında dalgalanıyordu.

Dünkü işlemlerinde düşüş ağırlıklı hareket eden kur, 5,7892 liradan kapanış yaptı. Cuma gününe de düşüşle başladı. Asya piyasalarının açılışının ardından dalgalanmaya devam etti.

Cuma sabahı 5.7723  seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL, TSİ 09:50’de 5,7808 liradan alıcı buluyor.

Kur Cuma Sabahı GerilediBöylelikle 1,5 aylık aranın ardından ilk kez ulaştığı 5,80’li seviyelerden düşüşe geçen kurun yönünü ne tarafa çevireceği ve kademeli düşüşünü sürdürüp sürdürmeyeceği merak ediliyor.

Bu sabah ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile büyük bir ticaret anlaşmasına yaklaştıklarını duyurması ve ardından 15 Aralık’ta Çin’e uygulanacak ek vergilerin ertelenmesini içeren anlaşmayı onayladığı haberi ile dolar/TL 5,76 seviyelerine kadar indi.

TCMB, 2019 sonu itibarıyla enflasyonun Ekim enflasyon raporunda belirtilen tahminlerin alt sınırına yakın seviyelerde gerçekleşebileceği ifadelerine yer verdi.

TCMB Enflasyon AçıklamasıBununla birlikte 2020 yılı için tahmin edilen dezenflasyon patikasına yönelik risklerin dengeli olduğu belirtildi. Tüm bu durumlardan kaynaklı olarak yılın son toplantısında 200 baz puanlık indirime yönelerek yıl içindeki toplam indirimlerini 1200 baz puana yükseltti.

Bir bankacı, bankanın yayımladığı PPK metninde bazı değişiklikler gözlemlediğini ifade etti. Bu değişikliğin TCMB’nin büyüme ve enflasyon konusundaki iyimserliğini artırması olduğunu aktardı. Gelecek dönemlerde atılacak faiz adımlarının TL için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Analistler, bugün yurt içi veri gündeminde herhangi bir hareketlilik olmayacağını açıkladı. Günün ilerleyen saatlerinde 2018 yılı Satınalma Gücü Paritesi’nin ve 2020 bütçe görüşmelerinin izleneceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu