Paylaşım

Dolar Yeni FED Başkanını Beklerken 3,80’e Geriledi


 

ABD başkanı Donald Trump bugün yeni FED başkanlığı için adayını açıklayacak. Piyasalar bu açıklamaları beklerken, dolar dün çıktığı 3,83 seviyesinden, 3,80'e indi.

Dolar/TL Kasım ayının ilk işlem gününe 3,79 seviyesinden başladı ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın enflasyon açıklamaları ile yükselişe geçti. Çetinkaya’nın açıklamalarından sonra dolar önce 3,80 seviyesini geçti, günün ikinci yarısında ise 3,83’e kadar tırmandı. Donald Trump bugün yeni FED başkanı adayını açıklanacak. Dolar, yeni başkanın Jerome Powell olacağı yönünde çıkan spekülasyonlarla yeniden 3,80’e geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün saat 15:00’te FED başkanlığı için adayını açıklayacak. Piyasalar Trump’tan gelecek habere odaklandı.

Trump’ın FED adaylığı için Jerome Powell’i seçtiği yönünde çıkan haberler gitgide yayılıyor. Powell’in kademeli faiz artırımını desteklediğini daha önce de belirtmiştik. Trump’ın bu isim üzerine yoğunlaşması doların dünkü kazançlarını geri vermesine neden oldu. Aynı zamanda ABD’de vergi reformu yasasının ertelenebileceği ya da esnek bir hale getirileceği endişeleri de dolar üzerinde olumsuz etki yarattı.

Dolar en fazla Yeni Zelanda ve Avustralya Doları olmak üzere G-10 para birimlerinin tamamı karşısında geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,28 oranında düşüşle 1,178.58 puana indi. ABD 10 yıllıkların faizi 1 baz puan azalarak %2,36 seviyesinde işlem gördü. Tokyo’daki SMBC Trust Bank Ltd. kıdemli yöneticilerinden Simon Pianfetti, dolardaki zayıflığı Powell’in seçilmesi halinde politika tarafından güvercin şekilde yorumlanacak olmasına bağladı.

Donald Trump’ın FED adaylığındaki ismi açıklamadan önce altın ve Euro yükselişe geçti.

Euro/TL güne yükselişle başladı. Dünkü kapanışta 4,43 seviyesinde olan kur, yeni güne %0,15 yükselişle başladı. Altın da Trump açıklamalarını beklerken olumlu seyrediyor. Spot altın ons başına 1.279 dolara yükseldi. Gram altın 156 liradan, çeyrek altın ise 255 liradan alıcı buldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın