Paylaşım

Geçen Hafta Zirveyi Gören Dolar/TL 3,77 Seviyesine Geriledi


 

Dolar, yoğun ABD verileri öncesinde düşüşte. Kur, geçtiğimiz hafta üç ayın zirvesini gördükten sonra yeni haftaya 3,77 seviyesinden başladı. Son gelişmeler haberimizde...

Dolar, geçtiğimiz hafta ABD meclisinin vergi reformuna dair bütçe tasarısını kabul etmesiyle birlikte üç ayın zirvesini görmüştü. 3,84 seviyesine kadar tırmanan Dolar/TL ABD verilerinin takip edileceği yeni haftaya düşüşle başladı. Kur saat 09:20 itibariyle 3,77 bandından işlem görüyor.

Küresel piyasalar bugün açıklanacak kişisel gelir ve harcamalar verileri olmak üzere, hafta boyunca ABD’den gelen açıklamaları takip ediyor olacak.

Bu hafta piyasaların rotasını ABD verileri belirleyecek. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (FED), Perşembe günü ise İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararları izlenecek. Piyasalar FED’in bu toplantısından faizlerde herhangi bir değişiklik kararı beklemiyor. Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verileri yine piyasaların yakın markajında olacak.

Bu hafta merakla beklenen ve nefeslerin tutularak izlendiği bir diğer gelişme ise yeni FED başkanının kim olacağı!

ABD Başkanı Donald Trump, bu hafta yeni FED başkanını açıklayacak. Geçtiğimiz hafta Twitter hesabından konuya ilişkin bilgi veren Trump, kararını bu hafta açıklayacağını duyurdu. Başkanlığa en yakın gösterilen adaylar arasında ilk başlarda Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor bulunuyordu. Ancak kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Trump’ın Guvernör Jerome Powell’e kaydığı bildirildi. Donald Trump yeni Amerikan Merkez Bankası başkanlığına gelecek kişinin harika bir iş çıkarmasını umduğunu dile getirdi.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Dolar/TL’de 3,74 seviyesinin ilk destek konumu olacağını söyledi.

Erkan, Türk lirasında 3,79 direncinin üzerindeki fiyat hareketlerinde 3,84’ün ilk gün içi hedef olacağını da sözlerine ekledi. Dolar geçtiğimiz hafta ABD ile yaşanan vize krizinin yarattığı jeopolitik risklerle 3,84’e kadar çıkmış ve 4 lira beklentisini yükseltmişti. Kur, kritik ABD verileri öncesinde küresel piyasalarda hafif gerileme kaydetti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın