Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2017’de 3.50’ye Yükselebilir mi?

Dolar/TL 2017’de 3.50’ye Yükselebilir mi?

Dolar/TL paritesinde son günlerde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle ABD’de açıklanan ekonomik veriler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceği yönündeki piyasa beklentisini giderek arttırıyor. Yaşanan bu gelişmeye bağlı olarak ise dolar, küresel çapta önemli kazanımlar elde etmeyi başarıyor. Dolardaki yükselişin baskısı altında kalan, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında bulunan Türk lirası ise tarihi düşük seviyelere kadar geriliyor.

Hatırlanacağı üzere geçen haftaki işlemlerde Dolar/TL, ABD’de açıklanan Eylül ayına ilişkin TÜFE verisinin ardından 3,1140 seviyesine tırmanarak rekor kırmıştı. Ayrıntıların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmenin ardından ise geçen haftanın ikinci yarısında Dolar/TL, yönünü aşağı doğru çevirmiş ve 3,05 seviyelerine kadar gerilemişti. Dolar/TL paritesinde görülen bu düşüşlerin temel nedeni, TCMB’nin Ekim ayı toplantısında, sadeleşme sürecine son vermesi ve faiz artırımını pas geçtiğini açıklamasıydı.

Capital Economics‘in gelişmekte olan piyasalar ekonomisti William Jackson, Dolar/TL paritesinde yaşanan gelişmeler ve gelecek yıl kırılabilecek yeni rekorlarla ilgili olarak bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Jackson’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“2017’de Türk lirası, dolar karşısında yüzde 15 değer kaybedecek”

Jackson açıklamasında; FED’in piyasaların fiyatladığından daha fazla artıracağı beklentisi ve artan siyasi endişelere bağlı olarak Türk lirasının dolar karşısında önümüzdeki yıl yaklaşık yüzde 15 oranında değer kaybedeceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Jackson, bu beklentiler doğrultusunda Dolar/TL paritesinde yeni rekorların kırılacağını ve 3,50 seviyesinin görülebileceğini ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum