Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Ocak Ayından Bu Yana En Uzun Rallisini Gerçekleştiriyor

Dolar Ocak Ayından Bu Yana En Uzun Rallisini Gerçekleştiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD doları son yedi gündür küresel çapta önemli tırmanışlar gerçekleştirdi. Doların bu denli kazanımlar elde etmesinin nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay veya Hazira’da gerçekleştireceği toplantıda yeni bir faiz artırımına gideceği beklentisinin güçlenmesi oldu. Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce gerçekleşen FED’in Mart ayı toplantısında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuş ve yeni yıl için öngörülen faiz sayısı 4’ten 2’ye indirilmişti. Cuma günü açıklanan veriler, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızla büyüdüğünü işaret etti. Bu verilerinin ardından ise FED’in faiz artırımına gideceği yönündeki spekülasyonlar giderek güçlendi. Bu gelişmeler sonrası dolar, küresel çaptaki tırmanışına haftanın ilk işlem gününde de devam etti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, haftanın ilk işlem gününde Londra saatiyle 06.05’te yüzde 0,1 oranında değer kazandı. Hatırlanacağı üzere endeks geçtiğimiz haftaki işlemlerin tamamında toplamda yüzde 1,3 oranında değer kazanmayı başarmıştı. Ayrıca bugünkü işlemlerde dolar, yen karşısında yüzde 0,4 oranında değer kazandı. Böylelikle dolar yen karşısında 113,52 seviyesine kadar tırmanmış oldu. Dolar, Euro karşısında ise haftanın ilk işlem gününde fazla değişmedi ve 1,1163 seviyesinde seyretti. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, Cuma günü açıklanacak olan Mart ayı tarım dışı istihdam verisinin doların seyir tablosu üzerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini ifade ettiler. Ayrıca yapılan anketlerde analistler, tarım dışı istihdam verisinin 208,000 artmasını öngörüyorlar.

Tokyo’da FPG Securities Co. CEO’su Koji Fukaya ve Tokyo’da Ueda Harlow Ltd. Analisti Takeru Kurokawa, doların küresel çapta yaşadığı değer kazanımlarıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundular. Fukaya ve Korukawa’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Dolarda satış için neden bulmak zor…”

Fukaya yaptığı değerlendirmede, Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin sağlam çıkacağına ilişkin beklentilerin doları giderek güçlendirdiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Fukaya, dolarda satış için neden bulmanın zor olduğunu belirterek; riskten kaçınma eğilimini güçlendiren ABD ekonomisinin Çin ve petrole ilişkin endişeleri azalttığını ve bunun yen üzerinde bir baskı oluşturduğunu ifade etti.

“Dolar, olumlu ABD verilerine reaksiyon vermede daha istekli!”

Kurokawa ise yaptığı değerlendirmede, doların son yedi gündür önemli kazanımlar elde ettiğini belirterek; bu gelişmenin küresel piyasalar üzerinde de etkili bir faktör olduğunu söyledi. Doların yen karşısında tırmanışa geçmesinin Japonya hisseleri üzerinde belirleyici faktör olduğunu dile getiren Kurokawa, güvenli limanların giderek gerilediğini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Kurokawa, istihdam verisi öncesi doların ABD ekonomik verilerine güçlü bir şekilde duyarlı olacağını belirterek; doların olumlu ABD verilerine reaksiyon vermede daha istekli olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar