Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Merkez Sonrası 5,44’ü Aşarken Ekonomistler Faiz Kararını Yorumladı

Dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında 5,44'ü geçerken, uzmanlar alınan kararı değerlendirerek, faiz indirimi tahminlerini paylaştı.
Dolar Merkez Sonrası 5,44’ü Aşarken Ekonomistler Faiz Kararını Yorumladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu kararına göre politika faizi oranı %24’te sabit tutularak değişikliğe gidilmedi. Dolar kuru ilk tepki olarak 5,36’ya gerilerken, hemen ardından 5,4409 liraya kadar yükseldi. Kur Merkez’in faiz kararı sonrası her iki yönlü gel-gitler yaşarken, uzmanlar PPK kararlarını değerlendirdi.

Saat 15:35’te 5,4409 ile gün içi en yüksek seviyeyi gören Dolar/TL, bu sabah açılışı 5,39 civarından yaptı.

TCMB kararını beklerken 5,37 seviyesinde seyreden kur, faiz değişikliğinin yapılmadığının bildirilmesi ile 5,36’ya geriledi. Sınırlı düşüş kaydettikten sonra 5,44 seviyesini test etti. Saat 15:49’daki duruma baktığımızda ise doların 5,4318, Euro’nun 6,1449 liradan işlemde olduğunu görmekteyiz. Merkez Bankası piyasanın beklediği gibi faizlere dokunmazken, enflasyonda belirgin şekilde bir düzelme oluncaya kadar sıkı duruşun kararlılıkla korunacağını bildirdi.

QNB Finans Yatırım’dan Baş Ekonomist Burak Kanlı, erken faiz indirimi endişesinin ortadan kalktığını söyledi.

Merkez’in son birkaç aydır enflasyonda ikna edici ve belirgin bir düşüş olana kadar mevcut duruşunu koruyacağını söylediğini ve buna göre tutarlı bir şekilde hareket ettiğini dile getiren Kanlı, halihazırda erken faiz indirimi endişesinin ortadan kalktığını ve bu adımın Haziran ayının başlarında atılacağını öngördü. İntegral Yatırım Menkul Araştırma Uzmanı Eda Karadağ ise Nisan toplantısında faiz indirimi ihtimalinin güçlenmemesinin piyasayı şimdilik rahatlattığını aktardı. Enflasyon Şubat’ta tahminlerden daha iyi bir yavaşlama kaydetti.

Eda Karadağ, bu durumun sonraki aylarda da devam etmesi halinde Merkez’in yılın ikinci çeyreğinde kademeli olarak faiz indirimine başlayacağını öngördü. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması, enflasyonun iyiye gitmesi ve TCMB’nin elini rahatlatması ile kurda aşağı yönlü seviyelerin görüleceğini, fakat bir süre daha 5,35 – 5,40 aralığında hareket edeceğini aktardı.

Halk Yatırım Başekonomist Banu Kıvcı Tokalı yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin sıkı duruşta gevşemeye dair bir işaret vermediğini söyledi.

Enflasyonda iyileşme olduğunun belirtilmesine rağmen, fiyat istikrarında risklerin mevcudiyetine daha çok vurgu yapıldığını ifade eden Tokalı, politika faiz oranlarında indirimin yılın ilk yarısında başlayacağını tahmin ettiklerini belirtti. 2019 yılı boyunca 250 baz puanlık bir indirim beklediklerini, likidite koşulları ve dezenflasyon sürecinin hızının bu tahminlerde payı olduğunu ifade etti.

PPK kararından ılımlı bir havanın çıkmadığını söyleyen başarılı ekonomistlerden Serdar Şenol, bu durumun TL varlıklarını kısa süre için destekleyeceğini yorumladı. Bugünkü toplantının Nisan ayına dair herhangi bir sinyal vermediğini, enflasyonda düşüş olmasının faiz indirimi ihtimalini artıracağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu