Yatırım yapmaya başla!

Dolar Mayıs Ayı Enflasyon Verileri Öncesi 4,67’de Seyrediyor

Bugün saat 10:00'da TÜİK, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Analistler söz konusu veriler öncesinde beklentilerini açıklarken, dolar 4,67 liraya kadar çıktı.
Dolar Mayıs Ayı Enflasyon Verileri Öncesi 4,67’de Seyrediyor

Dolar, Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı güne 4,63 liradan başladı, 09:10’da ise 4,67’ye yükseldi. Saat 10:00’da açıklanacak olan enflasyon rakamlarında uzmanlar beklentilerini %11’in üzerine taşıdı.

Dolar kuru 4,93’e dayanan rekor seviyeden sonra, Merkez Bankası’nın devreye soktuğu müdahaleler ile en son 4,45’e kadar inmişti. Fakat bu seviyelerde kalıcı olamayarak, yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Dolar kuru enflasyon rakamlarını beklerken 4,6730 liradan işlem görüyor.

Kur, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra ziyareti sonrasında güven verici açıklamaları ile 4,45’e kadar inmişti. Merkez Bankası’nın güven tazelemesiyle düşen kur, Haziran ayına 4,60’tan başladı ve Cuma günü en yüksek 4,6450’ye kadar yükseldi. Analistler Londra’da yabancı yatırımcılarla yapılan toplantıların etkisinin çok uzun sürmediğini belirtti.

Goldman Sachs analistleri Mayıs ayı için enflasyon beklentisini %11,7 olarak açıkladı.

Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden ülke paralarından olmasında, en büyük etkenlerden biri yüksek seyreden enflasyon rakamları gösteriliyor. Bunun dışında petrol fiyatlarının artması, cari açıktaki kötü tablo ve siyasi belirsizlik gibi faktörler de diğer etkenler arasında sıralanıyor. Goldman Sachs tarafından yollanan notta; ekonomik görünüm ve faiz artışı etkinliğinin, ekonominin yavaşlamasına ve mali koşulların sıkılaşmasına izin verilip verilmeyeceğine bağlı olduğunu, Mayıs enflasyon beklentilerinin %11,7’ye taşıdığını belirtti.

DOLAR KURUNDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ VE FİYATLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Söz konusu rakamların 2019 yılı sonunda tek haneye gerilemesinin mümkün olduğunu ifade eden banka, enflasyonun yapışkan kalmaya devam etmesi halinde, yukarı yönlü risklerin süreceğini bildirdi. Öte yandan banka geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, yıl sonu enflasyon beklentisini %11’e yükselttiğini duyurmuştu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ise %11,95 düzeyinde.

Ankete katılan 14 kurumun ortak beklentisi enflasyonun aylık bazda %1,45, yıllık bazda %11,95 olması yönünde. Merkez Bankası 7 Haziran’da piyasaların merakla beklediği toplantısını gerçekleştirecek. Her ne kadar yapılan girişimlerle dolar rekor seviyeden epey uzaklaşmış olsa da, halen yoğun bir şekilde dalgalanıyor. Merkez’in Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artışına yönelik nasıl bir karar çıkacağı yönünde tahminlerin yapılması adına da, bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları oldukça önem arz ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum