Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Güne 4,30 Liradan Başladı

Dün 4,37 ile tüm zamanların zirvesini kaydeden kur, ekonomi toplantısının ardından hızını kesti ve bu sabah güne 4,29 – 4,30 bandından başladı.
Dolar Kuru Güne 4,30 Liradan Başladı

Çarşamba günü 4,37 lira ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar, Beştepe’de gerçekleşen ekonomi zirvesinin ardından 4,25’lere kadar geriledi. Oldukça dalgalı saatlerin yaşandığı kurda, ABD’nin İran ile olan anlaşmadan çekilme kararı ile zirve görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile gerçekleşen ekonomi toplantısından çıkacak olan kararlara odaklanan dolar yükselişini durdurdu. Bu sabahki işlemlere ise 4,30 seviyesinden başladı.

Dün Merkez Bankası dolardaki yükselişin önüne geçebilmek için yeni bir hamlede bulundu.

Önce Merkez Bankası, TL depoları karşılığı döviz depoları ihale tutarını 1,5 milyar dolara yükseltti. Ardından da ekonomi zirvesi derken epey sakinleşen kur kayıplarını geri aldı ve saat 09:00’da 4,30 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL 5,10 lira seviyesinde seyrediyor. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada; günlük düzenlenen döviz depoları ihale tutarının 1,25’ten, 1,5 milyar dolara çıkarıldığı, ihalelerin toplam bakiyesinin 7,5 milyar dolara ulaşabileceği bildirildi.

Ekonomi koordinasyon toplantısının ardından yapılan açıklamada, piyasa dışı önlem alınmayacağı bildirildi.

Ekonomik önlemlerin reel sektörün finansmana erişiminin kolaylaştırılmasıyla süreceği belirtildi. Döviz varlıklara müdahale veya döviz kurunun sabitlenmesi gibi söylentiler için ise “piyasa dışı önlem alınmayacak” ifadesi kullanıldı. Mali disiplinden vazgeçilmediği, orta vadede mali dengenin sağlanacağı ve harcama artırıcı politikaların mali kaynağının sağlanmasına yönelik önlem alındığı söylendi.

Dün sabah saatlerinde 97 binlere kadar gerileyen Borsa İstanbul, ekonomi zirvesi ile 101 bine toparlandı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi şu dakikalarda 100.781 puanda seyrediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığı ile gerçekleşen toplantıya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya katıldı. Cari açıktaki büyüme, enflasyon ve kur sorununa karşı önlemlerin alınacağı beklentisi piyasaları rahatlattı.

Türk lirası 2018 yılının başından bu yana %15 değer kaybetti.

Analistler yılbaşından bu yana %15’in üzerinde değer kaybeden TL için, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun, 7 Haziran toplantısından önce bir araya gelerek bir adım atması gerektiğini düşünüyor. Dolar karşısında son dört aydır çift hanede değer kaybeden TL, son dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinden hemen hemen her gün negatif ayrışıyor. Bu kayıplarda ise S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesi, enflasyon, cari açık, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve 10 yıllık ABD tahvil faizinin %3 yükselmesi gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum