Yatırım yapmaya başla!

Dolar Faiz Kararı Öncesi 4,76’dan İşlem Görüyor

Dolar, bugün yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak olan karar odaklandı. 4,74'ten güne başlayan kur erken işlemlerde 4,76'ya çıktı.
Dolar Faiz Kararı Öncesi 4,76’dan İşlem Görüyor

Bugün saat 14:00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası geçen yıl toplamda 950 baz puanlık bir faiz artırımı yapmıştı. Piyasaların ve yabancı kurumların genel olarak beklentisi de bugünkü toplantıdan yeni bir faiz kararı çıkması yönünde. Tüm dikkatler Merkez’den gelecek olan haberlere çevrilmişken, dolar bu kritik güne 4,74 seviyesinden başladı.

Dün kapanışa doğru 4,75’in altını gören dolar, saat 08:45’te 4,7458 seviyesinden fiyatlanıyordu.

Saat 09:48 itibarıyla ise 4,7618 liraya çıkmış durumda. Aynı dakikalarda Euro kuru 5,5566’dan işlem görüyor. Bugün piyasaların yönünü belirleyecek olan en önemli gelişme Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Genel olarak beklenti 100 – 125 baz puan bir artış yapılması yönünde. Öte yandan toplantının önemli gündem maddesinin yüksek enflasyon mu yoksa büyüme rakamları mı olacağı da merak edilen bir diğer konu.

Piyasalar şok faiz artırımı yapılması ve faiz yerine ekonomi programı açılması yönünde fikir ayrılığına düştü.

Son PPK toplantısında faiz oranı %16,5’ten %17,5’e yükseltilmişti. Bugünkü toplantıda ise beklenti 50 baz puandan başlayıp 150’ye kadar çıkıyor. Ekonomistlerin faiz beklentisine girmesinin en önemli nedeni ise “Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu’nda öngörülerinin de dışında” ifadesinin kullanılması ve bu ifadenin enflasyonda bozulmaya işaret etmesi!

Bankacılık sektörü 100 – 125 baz puan aralığında bir artış bekliyor.

Enflasyondaki yükselişin son aylarda da devam etmesi ve Türk lirasındaki kayıpların tam anlamıyla durdurulamaması gibi sebepler faiz artışı kararı alınması için bir gerekçe olarak gösteriliyor. Olası bir faiz artışını dolar kurunu 4,60’lara çekebileceği, artış yapılmaması halinde ise kur ve uzun vadeli faizlerde bozulma görülebileceği belirtiliyor.

Para politikasının yeterince sıkı olduğunu düşünenler ise faiz artırılmasın diyor.

Faiz artırım sarmalına girilmemeli diyen bu grup, hükümet tarafından açıklanması beklenen programın maddelerinin içeriğinin, Türkiye’nin temel sorunlarını çözecek bir program olması gerektiğini savunuyor. Merkez’in desteklenmesi halinde piyasa faizleri üzerindeki baskının normalden daha erken bir zamanda hafifleyeceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum