Yatırım yapmaya başla!

Dolar Bir Gecede 4 Lira Sınırına Geldi!

"Dolarda 4 lira seviyelerinin görülmesi yalnızca bir hayal!" diyenler, büyük bir yanılgı yaşadıklarının farkına vardı. Çünkü dolar, 4 lira sınırına ulaşmış durumda. Euro ise tarihinde ilk defa 4 liranın üzerini gördü. İşte detaylar;
Dolar Bir Gecede 4 Lira Sınırına Geldi!

Sabah saatlerinde dolar, 3,8960 lirayı görerek tarihi zirvesini yeniledi. Ani yükselişin ardından 3,83 lira seviyelerine geriledi; ama Türk lirasındaki kayıplar açılışla birlikte % 2,5’e ulaştı. Sabah hacimsiz piyasada görülen rekor yükseliş sonrasında Dolar/TL kuru, 3,86 seviyesinden işlem görmeye başladı. Euro ise tarihinde ilk defa 4 liranın üzerini gördü ve ardından 4,05 seviyesinde toparlandı.

Dolar/TL kuru, Türkiye saati ile 08.23 sularında 3,8951 seviyesini gördü ve yukarı yönlü hareketler, % 2,5 oranını aştı. Euro ise 4,1108 seviyesine geldi. Döviz sepeti ise 4 lirayı aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dün döviz likiditesini arttırmak için tüm vadelerde döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürmesiyle birlikte 3,74 seviyesine inen kur, çok uzun sürmeden yine zirveyi gördü.

Türk lirası, 2016 yılındaki % 17’lik düşüşünü, 2017 yılında da sürdürüyor. Bu düşüşteki en büyük etkenler ise yurt içi kaynaklı. Enflasyon beklentileri, TCMB’nin duruşu, terör saldırıları ve anayasa değişikliği olarak sıralanıyor. Anayasa değişikliği ile ilgili ilk oylamanın kabul görmesi sonrasında dolar kurunda gerçekleşen ani yükseliş karşısında neler yapılacağı ile merak ediliyor.

Türkiye’nin siyasi açıdan zor durumda olması, Merkez Bankası’nın politik baskı nedeniyle harekete geçememesi ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon, durumu gittikçe kötüleştiriyor. Krizin kapıyı araladığını düşünen sayısı da böylece artmış durumda. 2017’nin başından bu yana Türk lirası, dünya genelinde en kötü performansı gösteren para birimi oldu.

Dünya Genelinde En Çok Değer Kaybeden Para Birimleri

2017 yılının ilk 8 işlem gününde Türk lirası, dolar karşısında % 8,6 oranında geriledi. Geçen yılki toplam kayıp oranı ise % 17. 2017 yılının 8 işlem gününün 6’sında değer kaybeden Türk lirası, rekor seviyelere gerilemiş durumda. Bu değer kaybı o kadar sert gerçekleşiyor ki; diğer tüm para birimlerini geri de bırakıyor. Türk lirası, 2017 yılının en kötü performans gösteren para birimi olurken; Meksika pezosu ikinci sırada geliyor. Pezonun değer kaybı ise Türk lirasının yarısı kadar.

JP Morgan, dün TCMB’nin attığı adımı yorumladı ve “güven krizinin daha da genişlediğini düşünürsek mevcut durumda Türk lirasına istikrar kazandırmak için 150 – 200 baz puan faiz artırımı gerektiğini düşünüyor,” dedi.

Dünya Bankası ise Türkiye’nin 2017 ve 2018 büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti. Küresel Ekonomik Beklentiler (GEP) raporunun, Ocak 2017 sayısı yayımlandı. Raporda Türkiye’nin, 2017 yılında % 3; 2018 yılında % 3,5 ve 2019 yılında % 3,7 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin zorluklarla dolu olan 2016 yılında ise % 2,5 oranında büyüyeceğini öngörmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum