Yatırım yapmaya başla!

Dolar 5,30 Liranın Altına İnerken Yorumlar Son Derece Olumlu

Dolar kuru yıl sonuna 1 ay kala yeniden 5,30 liranın altını denemeye başladı. 5,27 liraya kadar gerileyen kur için olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor.
Dolar 5,30 Liranın Altına İnerken Yorumlar Son Derece Olumlu

Dolar kuru 7,11 liranın üzerindeki zirvesinden sonra Kasım ayında 5,30 liranın altını denemeye başladı. Uzmanlar seviyelerin gerçekte olması gereken düzeye gelmeye başladığını dile getirirken, olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor. Kasım ayının 3. haftasında birkaç kere 5,30 liranın altına inen dolar kurunda beklentiler de aşağı çekilmeye devam ediyor.

Dolar kuru dün yüzde 1,5 oranına yakın değer kaybederken kapanışı 5,3008 liradan yaptı ve bugüne bu seviyelerden başladı.

Dolar Yüzde 1,5 Düşüş KaydettiDün 5,3078 liradan güne başlayan dolar kuru, bir süre yatay seyrettikten sonra öğle saatlerinde 5,3385 liraya kadar yükseldi. Ardından sert bir düşüş eğilimi kaydederek TSİ 13:15 sularında 5,2790 liraya kadar geriledi. Ardından 5,27 – 5,29 lira bandında dalgalandı ve 5,3008 liradan kapanış yaptı.

Bugün ise dolar kuru yatay bir seyir izliyor ve 5,30 liranın altında seyrediyor. Sabahın erken işlemlerinde 5,3120 liraya kadar yükseldikten sonra yüzde 0,1 oranında ekside seyrederek 5,2944 liradan alıcı bulmaya başladı. 5,30 lira kritik seviye haline gelirken, uzmanlar fiyatlamayı bozacak bir durum olmadığını dile getiriyorlar.

Nomura stratejisti Henrik Gullberg dolar kurunda aşağı hareketin bir sonraki desteğinin 5,2270 lira olduğunu dile getiriyor.

Henrik Gullberg Dolar Kuru Desteği Aşağı İndiGullberg, kurun destek seviyesinin 5,2730 lira olduğunu ve bu seviyenin biraz üzerine gerilediğini dile getirirken, bir sonraki destek seviyesinin 5,2270 liraya indiğini belirtti. Yapılan analizlere göre; dolar kurunun büyük oranda adil değerinde olduğunu da belirten Gullberg, Türk lirasının aşırı satım bölgesinden biraz gerilediğini, şimdi ise aşırı satım bölgesinin 5,14 olarak görüldüğünü ifade etti.

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert, kurun belli bir dengeye oturduğunu dile getirdi. Cömert, “şu an fiyatlamayı bozacak bir şey yok. Ancak kurun daha aşağı inme ihtimali azalıyor,” şeklinde konuştu. QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu ise 5,30 liranın kritik olduğunu ve bu desteği önümüzdeki günlerde kırmayı deneyeceğini dile getirdi.

Kudaloğlu, Türk lirasında değerlenme sürecinin henüz sonunun gelmediğini düşündüğünü de belirtti.

Türk Lirasında Değerlenme Süreci Devam EdiyorKudaloğlu gösterge tahvil faizinin yüzde 20 seviyesinin üzerinde kalabileceğine de dikkat çekti. TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte ise dolar kurunda görülen düşüşün, Türkiye’nin daralma sürecinin yeniden dengelenme, istihdam ve tüketici harcamaları üzerinden enflasyon yansıması olarak gördüğünü belirtti.

Ökte, Türkiye’deki daralma senaryosunun enflasyona olumlu etkisinin fiyatlandığını belirtirken, bu fiyatlamanın uzun süre devam edeceğini de öngördüğünden bahsetti. Dün konuşan Rabobank Analisti Piotr Matys, Türk lirasında görülen değer kazançlarının yurt içi faktörlere bağlı olduğunu belirtmişti. Sıkı para ve maliye politikaları olduğunu belirten Matys, ABD ile diplomatik ilişkilerde iyileşme olduğunu da hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum