Paylaşım
in G+

Dolar 4,58’i, Euro 5,39’u Aştı! Gözler Yeniden Merkez Bankası’na Çevrildi


 

Dolar ve Euro'nun ateşi sönmek bilmiyor. 4,58 ve 5,39 rekorlarının ardından piyasalar yeniden Merkez Bankası'ndan gelecek olan bir müdahaleye odaklandı.

Dolar ve Euro’da rekorlar durmak bilmiyor. Haftanın ilk işlem gününe güçlü başlayan döviz kurları, sabahın ilk saatlerinden bu yana sürekli zirveyi yeniledi. Öğleden önceki işlemlerde önce 4,53 lirayı, daha sonra 4,56 lirayı aşan dolar, saat 15:00 civarı 4,5843 ile yeni zirveyi kaydetti. Gelişen piyasalar gülü dolar karşısında baskı altında kalırken, analistler Türk lirasındaki değer kaybına neden olan en önemli faktörleri değerlendirdi.

Türk lirası geçen hafta Merkez Bankası’nın sözlü müdahalesi ile biraz nefes alırken, yeni haftaya rekor düşük seviyelerden başladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının beklemeye alınmasının açıklanmasından sonra dolar ve ABD hazine tahvillerinde sıçrama kaydedildi. Doların küresel anlamdaki güçlenmesi gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılıyor. Türk lirası ise lokal nedenlerin etkisiyle daha çok satış baskısı altında kalıyor. Sabahtan bu yana en yüksek seviyelerde seyreden kur 4,5843 lira ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Piyasalar Merkez Bankası’ndan bir müdahale gelmesini beklerken, bir rekor da 5,39 lirayı aşan Euro’dan geldi.

Euro 5,3968 lira ile rekor tazelerken, aynı dakikalarda sterlin 6,15 lira oldu. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 93,97 ile beş ayın zirvesini gördü. Bankacılar Merkez Bankası’nın 7 Haziran’da yapılacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından “hatrı sayılır” bir faiz artışı bekliyor.

Japon Aracı Kurum FPG Securities CEO’su Koji Fukaya, Türk lirasındaki kayıpları beş temel unsura bağladı.

Fukaya’ya göre; gittikçe büyüyen cari açık TL üzerindeki en önemli baskılardan biri. Son açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerinin cari açığın finansmanında bozulma eğilimleri olduğunu belirtti. Fukaya’nın değerlendirmesine göre; politik riskler, TCMB’nin tavrı, ABD faiz oranlarındaki yüksek seyir ve İtalya’daki politik risk TL üzerinde negatif etki yaratan diğer faktörler.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

Özellikle Merkez Bankası’nın belirsiz tavrının TL’deki son kayıplar üzerinde doğrudan payı olduğunu düşünüyor. Piyasada Merkez’in acil bir toplantı yaparak faiz artırım kararı alması yönünde beklenti içerisinde olduğunu söyleyen Fukaya, geçen hafta gerekli adımların atılacağı yönünde yapılan açıklamayı hatırlattı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı