Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz İthalatı Ağustos’ta 3 Milyar 148 Milyon Metreküpe Ulaştı

Ağustos ayında doğal gaz ithalatı geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %3,7 artarak, 3 milyar 148 milyon metreküp seviyesine yükseldi.
Doğal Gaz İthalatı Ağustos’ta 3 Milyar 148 Milyon Metreküpe Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, aylık verileri gösteren Doğalgaz Piyasası Sektör Raporu’nu yayımladı. Buna göre Türkiye’ye Ağustos ayında 2 milyar 792 milyon metreküp doğal gaz kullanıldı.

Söz konusu dönemde ithalatta, 2018 yılının aynı ayına kıyasla %3,7 artış olurken, 3 milyar 148 milyon metreküp seviyesi kaydedildi. İthalata Rusya başı çekerken, ihracat yapılan tek ülke 63,36 milyon metreküple Yunanistan oldu.

Geçen yılın Ağustos ayında 3 milyar 35 milyon metreküp olan doğal gaz ithalatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 3,7 oranında arttı.

Doğal Gaz İthalatıSöz konusu enerji aktarımının 2 milyar 347 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 801 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğal gaz tesisleri kullanılarak yapıldı. En çok 1 milyar 451 milyon metreküple Rusya’dan doğal gaz alan Türkiye, Azerbaycan’dan 735 milyon metreküp, Cezayir’den ise 353 milyon metreküp doğal gaz satın aldı.

Ağustos ayında doğal gaz tüketimi %12,8 oranında azalarak 2 milyar 553 milyon metreküp oldu. Tüketimde 888 milyon metreküple elektrik santralleri başı çekerken, onu 253 milyon metreküple konutlardaki kullanım izledi. Toplam tüketimin geri kalanını petrol rafinerileri, organize sanayi bölgeleri ve diğer tüketiciler oluşturdu.

Konutların tüketimi yıllık bazda %35,88 arttı, elektrik santrallerininki ise %35,89 azaldı. Stok miktarına baktığımızda 2018’in aynı dönemine kıyasla %14 azaldığını ve 2 milyar 792 milyon metreküpe gerilediğini görmekteyiz.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçen hafta yaptığı açıklamada doğal gaz kullanımına yönelik bilinçlendirme kampanyası başlattıklarını söyledi.

Konutlarda Doğal GazSöz konusu projenin tanıtım toplantısında Bursagaz Genel Müdürü Bora Çermikli de katıldı. Kentte doğal gaz kullanan abone sayısının 1 milyonu geçtiğini belirten Çermikli, 2020 yılına kadar abonelerin bilinçlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapacaklarını söyledi. Deneyerek Öğreniyorum projesi kapsamında 150 bini çocuk olmak üzere yılda ortalama 300 bin kişiye ulaşmayı hedefliyorlar.

Doğal Gaz Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Abonelerin güvenli ve doğal gaz kullanımında bilinçlendirilmesi için bugüne kadar her yıl 5 bin öğrenciye eğitim verdiklerini açıkladı. İmarsız alanlarda iyileşme yapılması halinde kullanımın artacağını söyleyen Çermikli, Bursa’nın 1000 metreküp olan Türkiye ortalamasının gerisinde kalarak, hane başına 850 metreküp doğal gaz tükettiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu