Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı Eylül’19’da Yıllık Bazda %7,4 Azaldı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan veriler, Türkiye'nin doğal gaz ithalatının 2019 Eylül'de 3 milyar 39 milyon metreküp seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi.
Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı Eylül’19’da Yıllık Bazda %7,4 Azaldı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bu yılın Eylül ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu” açıklandı. Buna göre 2018 yılının Türkiye’nin Eylül ayındaki doğal gaz ithal miktarı 3 milyar 282 milyon seviyesindeydi. İthalat bu yılın aynı ayında yıllık bazda kaydettiği %7,4 azalışla 3 milyar 39 milyon metreküp oldu.

Bu yılın bahsedilen dönemindeki doğal gaz tüketim miktarının ise kaydedilen %20,4 azalışla 2 milyar 629 milyon metreküp olduğu öğrenildi. İthalatın kullanılan miktardan fazla olması Türkiye’nin ihtiyacından fazla doğal gaz satın alımı yaptığını gösterdi.

Doğal gazda yılın dokuzuncu ayındaki ithalatın 2 milyar 469 milyon metreküplük kısmı boru hatlarıyla, kalan 570 milyon metreküplük kısım ise sıvılaştırılmış doğal gaz tesisleri aracılığıyla yapıldı.

İthalat Boru Hatları ve Sıvılaştırılmış Tesislerle GerçekleştirildiRusya, 1 milyar 2 milyon metreküple Türkiye’ye en fazla doğal gaz satışı gerçekleştiren ülke olarak ilk sırada yer aldı. Ardından Azerbaycan 819 milyon metreküple ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise İran 648 milyon metreküplük doğal gaz satımıyla listeye adını yazdırdı.

Türkiye ithal edeceği doğal gazın kalan kısmını ise Cezayir ve Nijerya’dan aldı. Türkiye’nin bu dönemde doğal gaz ihraç ettiği tek ülke Yunanistan olurken, rakam 47,7 milyon metreküp seviyesinde kaydedildi.

Bu yılın Eylül ayında doğal gaz stok miktarında da azalış tespit edildi. %1,2 oranındaki azalış, seviyeyi 3 milyar 236 milyon metreküpe indirdi. Bu rakam 2018 yılının aynı ayında 3 milyar 275 milyon metreküp seviyesinde kaydedilmişti.

Belirtilen dönemdeki en fazla doğal gaz tüketimini 824 milyon metreküp ile elektrik santralleri gerçekleştirdi.

En Fazla Tüketimi Elektrik Santralleri GerçekleştirdiDoğal gaz tüketiminde ilk sırada yer alan elektrik sinyallerinin ardından ikinci sırada 292 milyon metreküp ile organize sanayi bölgeleri geldi. Sıralamada üçüncü 248 milyon metreküplük tüketim ile konutlar oldu. Doğal gaz tüketiminin kalan kısmı petrol rafinerileri ve diğer tüketiciler tarafından yapıldı.

Türkiye’de Eylül ayı genelinde hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, bu dönemde konutlardaki doğal gaz tüketiminin yıllık bazda %6,73 azalmasını sağladı. Yine aynı dönemde elektrik santrallerinin tüketimi de %45,3 azaldı. Doğal gaz tüketiminin bu azalışında elektrik ihtiyacının artan hidroelektrik santral üretiminden karşılanması rol oynadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum