Yatırım yapmaya başla!

Dizel Yakıt için Tarihi Karar Verildi!

EPDK'nın yeni düzenlemesi ile motorin veya mazot yakıtında köklü değişime gidiliyor. 2018 yılında yürürlüğe girecek olan yeni dizel yakıt, şimdiden tartışma konusu oldu. Bakalım dizel yakıtlarda yapılan değişim nelermiş?
Dizel Yakıt için Tarihi Karar Verildi!

Elektrikli yakıt hücrelerinin çoğaldığı bu günlerde diğer yakıtların içeriklerinde farklı kimyasal uygulamasına geçiliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) motorin veya mazot olarak bildiğimiz yakıt türünün farklı elementlerle yeni sürümü çıkarmaya hazırlanılıyor. Ayrıca yapılacak bu uygulama zorunlu hale gelecek. Elektrikli ve Hibrid motorların artık tüm yakıt gruplarının yerini alacak olması ile tam geçiş zamanına kadar, özellikle motorin yakıtının doğaya en az zarar verecek şekilde olması sağlanacak.

Bunun olabilmesi için de, motorin veya mazotun kimyasal yapısında değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Bu değişim organik maddelerin katkıları ile olması sağlanacak. Şu anda yapılması istenen yakıt türünü bir süredir bazı firmalar kullanıyor olsa da, bunun yasal bir zorunluluk haline gelmesi için çalışılıyor.

Biyodizel Dönemine Geçiliyor!

Biyodizel Dönemine Geçiliyor!Nedir bu biyodizel ? Biyodizel, organik yağların baz ve alkol ile karıştırılarak dizele çevrilmesinden sonra elde edilen yakıt türüdür. Hatırlarsanız belli illerimizde atık yağları lavaboya ve çöpe atmamamız istenerek, ortak tesislerde toplanıp biyodizelin ham maddesi sağlanıyordu. Hayvansal yağların da kullanıldığı biyodizel, 2018 yılı itibari ile zorunlu hale geliyor. Biyodizelin biyolojik olarak ayrışımı basit olduğu için ve toksin olmadığı için kullanımı daha güvenlidir.

Oluşturulmasının da daha basit ve yenilenebilir bir kaynak olması avantajlarını artırıyor. Şu anda satışı yapılan biyodizel yakıtın normal motorine göre litre fiyatı fazla. 2018 yılında tamamen bu yakıt türüne dönüldüğünde tüketici tepkileri ne olur bilemiyoruz.

Yeni Düzenleme ile Binde 5 Bitkisel Katkı Zorunlu Oluyor!

Yeni Düzenleme ile Binde 5 Bitkisel Katkı Zorunlu OluyorYeni mazot türünün içeriğinde de zorunlu olacak maddeler de getirildi. Buna göre biyodizel yakıtların rafinericilerin en az binde 5 yerli tarım ürünleri veya bitkisel atık yağlar biyodizel ile harmanlanması kuralı koyuldu.

Yapılan hesaplamalara göre de satışı gerçekleşen her 200 litre motorinin içerisinde 1 litre biyodizel içermiş olacak. Eğer ki rekabet konusunda fiyat oluşumu ile ilgili bir sıkıntı çıkması durumunda EPDK, harmanlama oranını yeniden belirleyecek.

Bu düzenlemenin Resmi Gazete‘de yayınlamasından sonra kesin olarak 2018 yılında kullanımı zorunlu hale gelecek. Dezavantajları da tartışılan biyodizelin, bakalım önümüzdeki sene kullanılmaya başlanmasının ardından, nasıl bir sonuç doğuracak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum