Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Müzakere ve Montrö Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasında alınan müzakere kararını değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu ayrıca Montrö vurgusunda bulundu.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Müzakere ve Montrö Açıklaması
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa varan gerilimin 4. gününde yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz saatlerde Rusya ile Ukrayna, Belarus sınırında müzakere görüşmeleri için görüşme kararı aldı. Bu kararın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar geldi.

Bakan Çavuşoğlu CNN TÜRK’te katıldığı canlı yayında, müzakere kararından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ukraynalı ve Rus mevkidaşları ile görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, Belarus sınırında yarın bir görüşme olabileceğini söyledi.

Yarın yapılacak görüşmede kalıcı bir ateşkes çıkmasını umduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün altını çizdi. Bugün itibariyle Rusya ile Ukrayna arasındaki sürecin çatışmadan savaşa dönüştüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, Montrö anlaşmanın hükümlerini uygulayacaklarını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu Montrö ile ilgili, “Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya’nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik. Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askeri harekat değil, resmen savaş hali var. Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö anlaşmasını bu şekilde uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19. maddesi, Türkiye’ye savaş olarak nitelediği durumlarda Boğazları savaş gemilerine kapama hakkını tanıyor. Bu madde ile sadece Karadeniz filosuna bağlı olup üslerine dönüş yapan gemilere izin verilebiliyor.

Rusya ve Ukrayna’nın görüşme kararı almasından dolayı son derece memnun olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Belarus’a gitmeme nedenlerini anldıklarını ve müzakereden kaçan bir ülke konumuna düşmemeleri için uyarılarda bulunduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu