Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dijital Sterlin’in İngilizler Arasında Endişe Yarattığı Belirlendi

Yapılan yeni bir araştırma, CBDC'nin İngiltere’de endişeyi artırdığını ortaya koydu. Detaylar şöyle...
Dijital Sterlin’in İngilizler Arasında Endişe Yarattığı Belirlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Redfield & Wilton Strategies tarafından gerçekleştirilen yeni bir ankete göre, İngiliz yetişkin nüfusunun çoğunluğunun İngiltere Merkez Bankası (BOE) tarafından ihraç edilen bir merkez bankası dijital para birimine endişeyle yaklaşıyor.

2.500 İngiliz yetişkinin katıldığı çalışmada CBDC’nin toplumsal yararları ile beraber endişeler masaya yatırıldı. Verilere göre, katılımcıların %30’u CBDC’nin İngiltere’ye faydadan çok zararlı olma ihtimali üzerinde duruyor. %24’ü faydalı olabileceğine inanıyor, geri kalan %46’sı ise kararsız olduğunu belirtiyor.

Dijital para birimine ilişkin belirli endişelerin başında hack ve siber saldırı tehdidi geliyor. Bu düşünceye sahip kişilerin oranı %73 olarak kaydedildi. %70’i kullanıcıların gizliliği, %62’sinin hükümetin paralarına el koyabilmesi ve 45 % çevresel etkilerden dolayı endişelerini dile getirdi.

İngiltere, son birkaç yıldır CBDC’ler üzerinde araştırmalar yapıyor. BOE’de fintech başkanı Tom Mutton, CBDC’nin geleceğine yönelik süreci yönetiyor. Haziran ayında, Maliye Bakanı Rishi Sunak, önümüzdeki birkaç yıl içinde bir CBDC’nin öncelikler listesinin başında yer aldığı bir kapsamlı finansal hizmetler reform sözü vermişti .

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%