Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche Bank: Erken Seçim Konuşmalarıyla Brexit’in İptali Olasılığı %45’e Tırmandı

Deutsche Bank'ın varlık yönetimi kolu, erken seçim ihtimalinin artmasıyla Brexit'in gerçekleşmeme olasılığının tırmandığını söyledi.
Deutsche Bank: Erken Seçim Konuşmalarıyla Brexit’in İptali Olasılığı %45’e Tırmandı
Yorum

Deutsche Bank’ın varlık yönetimi kolu DWS, Cuma günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden hiçbir zaman ayrılmayacağı ihtimalinin yüzde 45’e tırmandığını söyledi. İngiltere’de erken seçim olasılığı arttıkça, ikinci bir referandum veya Brexit’in iptali ihtimallerinin tırmanışa geçtiğini ifade etti.

Dünya genelinde yaklaşık 719 milyar Euro değerinde varlık yöneten dev yatırım firması, “Brexit yok” olasılığının Ağustos’taki yüzde 40 seviyesinden yüzde 45’e ulaştığını bildirdi.

Brexit'in İptali İhtimali Arttıİngiltere başka bir referandum yapacaksa DWS, “Vote Leave” kampanyasının, özellikle alternatif Başbakan Boris Johnson’ın teklif ettiği anlaşmanın zor bir versiyonuysa ciddi bir dezavantajla başlamasını bekliyor.

Alman varlık müdürü, müşterileri için yayımladığı notta, Brexit’in gerçekleşmeme ihtimalindeki diğer yolların 50. Madde’yi iptal etmeyi içerdiğini söyledi.

Britanyalılar, Avrupa Birliği’nden ayrılan ilk egemen ülke olarak yüzde 52-48 arasında bir oy kullandıktan üç yıldan fazla bir süre sonra Brexit’in geleceği hala belirsiz görülüyor.

Avrupa Birliği, Londra’nın Cuma günü Brexit’in son tarih uzatması talebini kabul etti. Ancak yeni bir çıkış tarihi belirlemediğinden İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın erken seçim çağrısına kadar karar vermesi için parlamentoya zaman tanıdı.

Bu arada DWS, Cadılar Bayramı’nda gerçekleşecek bir anlaşmasız Brexit olasılığını 5 puan azaltarak yüzde 15’e indiğini belirtti.

Anlaşmasız Ayrılık İhtimali Yüzde 15Hem Boris Johnson hem de diğer Muhafazakar Brexit destekçilerinin anlaşmasız Brexit’i ‘onların anlaşmalarına’ tercih edecekleri bir sonuca yol açan senaryoları düşünmek ise çok zor olmuştur.

DWS, Brexit’in diğer uluslararası yatırım şirketlerinden daha fazla terk edilme şansı verdiğini belirtti. Goldman Sachs, Brexit’in hiç olmama ihtimalinin yüzde 25 olduğunu bildirirken, Nomura yüzde 30 ve ING yüzde 10 ihtimal görüyor.

UBP’nin FX stratejisti başkanı olan Peter Kinsella, Westminters’in Avrupa Birliği’nden ayrılma konusundaki 50. Madde’yi iptal edeceğini düşünmesinin çok olası olmadığını söyledi. Kinsella, “Yüzde 5’ten fazla olasılık vermem. AB, AB’de kalıcı olarak bölünmüş bir İngiltere’yi ister miydi?” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu