Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DeFi’deki Kripto Para Dolandırıcılığının Boyutu 2.8 Milyar Dolara Ulaştı

Halıyı çekme adı verilen faaliyetin geliri bu yıl %37 arttı.
DeFi’deki Kripto Para Dolandırıcılığının Boyutu 2.8 Milyar Dolara Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’de kripto yatırımcıları, dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle toplamda 2,8 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. Raporda, dolandırıcılıklardaki artışın bu yıl kripto para fiyatlarındaki genel artışı yansıttığına değinildi.

Halı çekme olarak adlandırılan faaliyet, 7.7 milyar dolar ile kripto dolandırıcılıklarının %37’sini oluşturdu. 2020’de halı çekme, toplam yasadışı gelirin 5 milyar doların altındaki gelirin sadece %1’ini oluşturuyordu.

2021 kripto para halı çekme zararı
Kaynak: Chainalysis

Türk kripto borsası Thodex, kurucularının Nisan 2021’de 2 milyar doların üzerinde müşteri fonu ile kaybolmasının ardından listedeki kayıp fonların çoğunluğunu oluşturdu. Thodex, listedeki tek ‘merkezileştirilmiş’ platformdu ve diğerlerinin tümü merkezi olmayan finans (DeFi) kategorisine aitti.

2021 halıyı çekme platformları
Kaynak: Chainalysis

DeFi projeleri, kullanıcılara ticaret, borç verme veya borç alma gibi finansal hizmetler sunmak için akıllı sözleşmelerden oluşuyor.

Proje yayınlandığında, likidite havuzları on milyonlarca hatta yüz milyonlarca dolara ulaşabilir. Burası, bir dolandırıcının devreye girdiği ve tüm likiditeyi DEX’lerden tüm miktarı cebe indirdiği yerdir. Halı çekme işlemi daha sonra tamamlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%