Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DBS Ekonomisti: Çin’in Ekonomik Büyümesi Şu Anda Yüzde 6 Seviyesinin Aşağısında

DBS ekonomisti, Çin'in şu andaki ekonomik büyümesinin yüzde 6 seviyesinin aşağısında olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
DBS Ekonomisti: Çin’in Ekonomik Büyümesi Şu Anda Yüzde 6 Seviyesinin Aşağısında
Yorum

DBS Group Research’un baş ekonomisti Taimur Baig, Çin’in ekonomik büyümesinin şu anda iç talepte görülen düşüşün ortasında muhtemelen yüzde 6 seviyesinin aşağısında seyrettiğini söyledi. Apple’ın Çin yavaşlamasını vurgulayarak ilk çeyrek için satış tahminlerini düşürmesi de dahil olmak üzere son zamanlarda yaşanan gelişmelerin Çin’de daha zayıf büyümeye işaret ettiğini kaydedildi. Kaldı ki Hong Kong’da listelenen otomobil üreticisi Geely de Pazartesi günü 2018’de satış hedefini yakalayamadığını belirterek 2019 için hareketsiz bir satış tahmini vermiş, Çinli şirketin hisseleri bugün düşüşe geçmişti.

Bu gelişmeler üzerine konuşan DBS’nin baş ekonomisti Taimur Baig, Çin’in ekonomik büyümesinin şu anda muhtemelen yüzde 6’nın aşağısında olduğunu söyledi.

DBS Taimur Baig Çin Ekonomisi Yorumu “İlgi çekici olan şey şu ki iç talep zayıf iken, dış talebin o kadar kötü olmaması” diyen Baig, özellikle zayıf iç talebin Çin ekonomisindeki yapısal değişikliklerin sinyallerini verdiğini aktardı ve DBS’nin Çin’in gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin şu anda yüzde 6’nın altında olduğunu öngördüğünü bildirdi.

Haberde Çin’in 2018’in üçüncü çeyreğinde finansal krizden bu yana en kötü ekonomik büyüme sonuçlarını açıkladığı bilgisi hatırlatıldı.

Çin En Kötü Sonuçlarını Açıkladı Zira dünyanın ikinci en büyük ekonomisi 2018’in üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6.5 seviyesini kaydetmiş, rakamın beklentilerin altında kaldığı görülmüştü. Yine de ülkenin 2018 için resmi büyüme hedefi yüzde 6.5 civarındaydı. Öte yandan resmi veriler Çin ekonomisinin yılın büyük bölümünde iyi iş çıkardığını belirtse de üretim ölçütleri ve ihracat siparişleri ülkenin şu anda ABD ile ticaret anlaşmazlığı ortasında yavaşlıyor gibi göründüğünü gösteriyordu.

Tarife savaşının ötesinde Çin ekonomisi kendi iç rüzgarlarıyla karşı karşıyaydı ve Trump’ın milyar dolarlık ek vergilerinden önce Pekin birçok problemle başa çıkmaya çalışıyordu.

Çin Ekonomisi Kendi Sorunları Var Burada DBS ekonomisti Taimur Baig, Pekin’de sürmekte olan iki dev arasındaki müzakerelere rağmen ticaret savaşının önümüzdeki 3 ila 6 ay içinde sona ermesinin muhtemel olmadığını belirtti.

Çünkü anlaşmazlık alanları ithalat ve ihracatın çok ötesine uzanıyordu. “Bırakın anlaşmayı, işler kötüye gitmezse rahat bir nefes alacağız” diyen DBS ekonomistine göre olumlu bir işaret, Trump ile Jinping arasındaki 3 aylık ateşkesin yaza uzatılması olacaktı. Keza böyle bir uzatma, küresel ekonomiye yılın ilk yarısı için biraz mühlet verebilirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu