Yatırım yapmaya başla!

Darbe ve TCMB Süreçleri Türk Lirasını Nasıl Etkiledi?

Darbe ve TCMB Süreçleri Türk Lirasını Nasıl Etkiledi?

Hepimizin büyük bir dikkatle takip ettiği üzere, geçtiğimiz hafta gerçekleşen darbe girişimi ve dün öğle saatlerinde sonuçlanan TCMB toplantısının, Türk lirası üzerindeki etkileri bir hayli yoğun oldu. Son sekiz yılın en sert düşüşlerinin yaşanmasının ardından hafta başı toparlanma belirtileri gösteren Türk lirası, merkez bankasının faiz indirimi kararının ardından yeniden yönünü aşağıya doğru çevirdi. Son günlerde oldukça dalgalı bir seyir izleyen Türk lirasında yaşanan tüm gelişmeleri bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Darbe Girişiminin TL’ye Yansımaları

darbe-girisiminin-tl-ye-yansimalariHatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti 15 Temmuz günü tarihinin en önemli sınavlarından birini verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde yuvalanan bir grup askerin, girişimi sonucu Ankara ve İstanbul merkezli oldukça hareketli saatler yaşanmıştı. Tankların boğaz köprüsünü trafiğe kapatmasıyla başlayan darbe girişimi, ilerleyen saatlerde jetlerin bombalamalarıyla devam etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) merkezi gibi oldukça kritik noktalar hedef olarak seçilmişti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası tüm dünya bir anda gözünü Türkiye’ye çevirdi. Cumhurbaşkanının talimatıyla sokaklara dökülen halk 4,5 saat süren direnişle darbecileri püskürtmeyi başardı. Hepimizin hafızasında derin bir yara açan darbe girişimi, Türk lirası üzerinde de sert bir etki yarattı.

Darbe girişiminin hemen ardından Türk lirası yönünü aşağıya doğru çevirdi ve oldukça sert düşüşler yaşadı. Dolar karşısında bir anda erimeye başlayan Türk lirası, yatırımcılarını bir hayli tedirgin etti. Türk lirası darbe sonrası son sekiz yılın en sert düşüşünü kaydetti. Cuma günü Türk lirası, Dolar başına 3,06 seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere Türk lirası, Dolar karşısında en düşük seviyesini 3,07 ile Eylül ayında görmüştü. Ülke genelinde büyük bir paniğe neden olan Türk lirasındaki düşüş, yeni işlem haftasının başlamasıyla birlikte düzeldi. Pazartesi günkü işlemlerde toparlanmanın görülmesindeki en önemli nokta ise yerli yatırımcıların duruşu oldu. Yaşanan darbe girişiminin ardından son sekiz yılın en sert düşüşünün görülmesi üzerine yerli yatırımcılar, bunu bir fırsat olarak değerlendirdiler. Böylelikle Türk lirası hafta başında kayıplarının önemli bir kısımını geri almayı başarmış oldu.

TCMB’nin Faiz İndirimi TL’yi Yeniden Hareketlendirdi

tcmb-nin-faiz-indirimi-tl-yi-yeniden-hareketlendirdiTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz toplantısını değerlendirmeden önce dikkatle takip edilmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum. Merkez bankası toplantılarının kaderi Nisan ayında değişti. Hepimizin yakından takip ettiği süreçte Erdem Başçı’nın yerine başkanlık koltuğuna Murat Çetinkaya gelmişti. Çetinkaya’nın görev süreci içerisinde hükümetin oldukça büyük desteği görülüyordu. Ekonomiye yön veren isimler o dönem yaptıkları açıklamalarda, Çetinkaya yönetimindeki merkez bankasının faiz indirimlerine gitmesinin ülke içerisinde yatırımları canlandıracağını dile getiriyorlardı. Çetinkaya’nın ilk toplantısından itibaren merkez bankası izlediği politikayla faiz indirimi kapısını açmış oldu.

Darbe girişiminin ardından ise Türk lirasında yaşanan negatif seyir merkez bankasının Temmuz toplantısını bir hayli önemli kıldı. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, merkez bankasının faiz indiriminin askıya alınabileceğini belirtiyorlardı. Ancak Başkan Çetinkaya ve yönetimi sıkı para politikası duruşundan ödün vermeyerek, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirime gittiler. Merkez bankasının bu hamlesini ekonomide kalıcı risk oluşmadığının göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Ancak yaşanan toplantı sürecinin hemen ardından Türk Lirası’nda erime yeniden başladı. Gün içerisinde kademeli olarak Dolar karşısında kayıplar yaşayan Türk Lirası, 3,03 seviyesine geldi.

TL’de Görülen Erimeye Yönelik Endişe Giderek Tırmanıyor

tl-de-gorulen-erimeye-yonelik-endise-giderek-tırmanıyorYatırımcılar büyük bir dikkatle Türk lirasının nasıl bir seyir izleyeceğini takip ediyorlar. Hükümet kanadı devlet kurumlarına sızan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerini tasfiye sürecine başladı. Devletin en önemli kurumları arasında yer alan Danıştay, HSYK, TSK gibi kurumların içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları birer birer tutuklanırlarken, ekonomideki gerilimde giderek tırmanıyor. Şafak vakti gerçekleştirilen operasyonların ardından Türk lirası, Dolar karşısında TSİ 06.28’de yüzde 0,4 oranında gerileyerek 3,05 seviyesine geldi. Özellikle YÖK’ün 1,577 dekanın istifasını istemesi üzerine yurtiçi piyasalardaki endişe ortamı adeta alevlenmeye başladı. Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanı sıra Moody’s kanadından da oldukça önemli bir hamle geldi. Uluslararası derecelendirme kuruluşu kamuoyuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin “orta vadeli etkisini değerlendireceğini” dile getirdi.

Moodys’in Hamlesini Nasıl Yorumlayabiliriz?

moodys-in-hamlesini-nasil-yorumlayabilirizTürk lirasındaki büyük erime süreci devam ederken, kuşkusuz Moody’s kanadından gelen bu hamle yurtiçi piyasalardaki tedirginliği bir üst boyuta taşımış durumda. Moodys’in bu hamlesini nasıl değerlendirebileceğimiz sorusuna geldiğimizde ise, Türkiye’nin kredi notunu indirim için izlemeye aldığı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Darbe girişiminin ardından ekonomide istikrarsızlığın giderek tırmandığı bu günlerde, geniş çaplı yürütülen terör operasyonları ve Moody’s tarafından gelebilecek kredi notu indirim söylemi Dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesinin yalnızca yüzde 1 uzağında olan Türk lirasındaki erimeyi hızlandırabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum