Yatırım yapmaya başla!

Dar Bantta Seyreden Dolar/TL 5,34’e Geriledi

Haftanın ilk günü 5,37 – 5,39 dar bandında seyreden dolar kuru bu sabah açılışı 5,38’den yaptı. Erken işlemlerde 5,34’e kadar gerileyen kur akşam saatlerinde açıklanacak FED faiz kararına odaklandı.
Dar Bantta Seyreden Dolar/TL 5,34’e Geriledi

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılın son toplantısından çıkacak olan faiz kararına odaklanan Dolar/TL bu sabah açılışı 5,38’den yaptı. Ardından 5,3428 liraya kadar gerileyen kur saat 12:30’da 5,3646 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Euro kuru ise 6,1048 lirada seyrederken, sepet kur 5,72 seviyesinde hareket ediyor. Dolar birçok gelişen ülke para birimi karşısında değer kazanırken, Borsa İstanbul döviz kurlarındaki artışın ve dünya borsalarındaki negatif seyrin etkisiyle 89 bin puanın biraz üzerindeki yolculuğunu sürdürüyor.

Dün gün boyu 5,37 – 5,39 aralığında seyreden dolar kuru bu sabah erken işlemlerde 5,34’e kadar geriledi.

Bugün yurt içinde piyasaların yönünü belirleyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak ABD’de yapılacak olan FED FOMC toplantısı piyasaların odağında yer alan en önemli konu olarak öne çıkıyor.

Piyasalar FED’n yılın son toplantısında faiz artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Fakat faiz artırım kararından ziyade karar metninde yer alan mesajların daha önemli olduğu belirtiliyor. Toplantı sonrası yapılacak açıklamalardan 2019 yılına dair faiz artışı tahminleri ve Başkan Jerome Powell’ın konuşmaları dikkatle takip edilecek.

Forextime Döviz ve Piyasa Araştırma Strateji Direktörü Jameel Ahmad TL ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

FED belirsizliklerine dikkat çeken Ahmad, büyük olasılıkla faiz artıracağını fakat ekonomi için olumsuz şeyler söyleyebileceğini belirtti. Finansal piyasalardaki tepkinin asıl nedeninin de bu olduğunu dile getiren Ahmad, yatırımcıların daha düşük küresel büyümeye hazırlandığını ve bu yüzden riskten kaçış olduğunu yorumladı.

FED’in güvercin tonlamasının gelişen piyasalar için orta vadede olumlu olacağını ancak bu durumun küresel ekonomi için olumsuz olduğunu sözlerine ekledi. Türk lirasının son üç ayda toparlandığını fakat halen düşük seviyede olduğunu söyleyen Ahmad, enflasyon baskısının azalmasının TL’yi güçlendireceğini ifade etti.

Jameel Ahmad, Türk lirasının tıpkı yuan ve rupi gibi ticaret savaşları konusuna çok hassas olduğunu söyledi.

Ticaret savaşlarında çözüme ulaşmanın gelişen piyasa para birimleri üzerinde olumlu etki yaratacağını bildiren başarılı uzman, TL’nin daha fazla değer kazanması gerektiğini ekledi. Toronto Dominion Bank Gelişen Piyasalar Direktörü Cristian Maggio ise TL’nin koalisyon sürecinde olduğunu fakat henüz çözülemeyen makroekonomik nedenlerle değer kaybetmeye devam ettiğini dile getirdi.

Son olarak Capital Economics Gelişen Piyasa Ekonomisti Jason Tuvey tarafından yapılan değerlendirmeye de yer verecek olursak; zayıf ekonomik büyümenin yanında enflasyonda yaşanan düşüşün ve TL’deki toparlanmanın, Merkez Bankası’nın 2019 yılının başında faiz indirimine gidebileceği ihtimalini güçlendirdiğini belirtti. Dün açıklanan Ekim ayı sanayi üretimi verilerinin beklentinim altında olmasının ve işsizliğin %11,4’e yükselmesinin ekonominin dördüncü çeyrekte muhtemelen teknik resesyona girdiğinin bir göstergesi olduğu yorumlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum